Към настоящия момент в Министерството на културата няма внесено предложение за премахване или преместване на Паметника на съветската армия, придружено със съответната документация. Ако подобно предложение бъде направено от собственика на паметника, вносителят следва да посочи необходимите средства и източници на финансиране. Това пишат в писмо от Министерството на културата до председателя на Общинския в Димитровград Стефан Димитров.
Наскоро Димитров изрази твърдото си убеждение, че намиращият се в София Паметник, ако бъде демонтиран, най-подходящото за него място е Димитровград. Той се позова на решение на столичния ОбС от 1993 г., според което се дава съгласие за провеждане на необходимите процедури за демонтаж на скулптурните фигури и барелефи от Паметника на съветската армия, което към момента все още не е изпълнено.
Паметникът попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство, със статут на групова недвижима културна ценност. Мемориални места и обекти, свързани с исторически събития или личности, се разрешават, след решение на ОбС и съгласуване с Министерството на културата. Министърът на културата, от своя страна, съгласува инвестиционни проекти за поставяне на паметници, монументални структури, както и тяхното преместване или премахване. Искания за намеси в груповите недвижими културни ценности се съгласуват от министъра, след писмено становище на Националния институт за недвижимо културно наследство, се уточнява в писмото.
От Министерството на културата допълват, че в страната има стотици мемориални обекти и знаци, посветени на исторически събития и личности от това време. Оттам смятат, че днес обществото е достатъчно зряло и няма да допусне немотивирани утройствени промени на изградени архитектурни ансамбли.
Паметникът на съветската армия е изграден през 1954 г., създаден от колектив, с ръководител скулптора Иван Фунев. Автори-архитекти са: Данко Митов, Иван Васильов, Любен Нейков, Борис Капитанов. Автори-скулптори са: Иван Фунев, проф. Любомир Далчев, Мара Георгиева, Васка Емануилова, Васил Зидаров, Петър Дойчинов. Художник-график е Борис Ангелушев.