Международен пленер по скулптура и живопис ще прави, в последните дни на лятото в Бодрово, художник на две държави. Яшарали Тахир завършва столичната художествена гимназия и Националната художествена академия, специалност Живопис, през 1982 г., след което става член на Съюза на българските художници /СБХ/. Роден е в кърджалийското село Габрово, но от 13-годишен живее в София. През 80-те години отива в Измир, където 30 години преподава в Академията по скулптура, има и голяма галерия в турския град. В момента се е настанил в Бодрово, където ще прави международен пленер, за втори път. Първото му издание се провежда в Бодрово през 2015 г., със 7 творци от 6 страни.
Реших да свържа двете държави и регионите чрез изкуството, защото са ми близки. В България съм се родил и съм живял толкова, колкото в Турция. По около 30 години и в двете. Контактите трябва да се поддържат и развиват, казва Яшарали Тахир.
Второто издание на пленера ще бъде от 9 до 15 септември в димитровградското село. По предварителен план, всеки от художниците ще нарисува по две картини, които ще бъдат подредени в изложби в Бодрово и Димитровград. Водят се разговори с творци от Гърция, Румъния, Литва, Македония, Русия, Сърбия, Азербайджан, Грузия, България, Турция.
В Измир редовно правя пленери. Последният бе от 24 юни до 1 юли тази година. Реших да организирам такива и в България. Избрах Бодрово и се надявам пленерите да имат дълга традиция. Видя ми се по-скрито място, а аз не обичам публичността и много хора на едно място. С това ме привлича и Димитровград. Много е готина тишината тук. Архитектурата пък ми напомня за Париж. Това ми липсва в Измир, казва художникът на две държави.
Хубаво и престижно е да има такива инициативи, защото се връща една традиция. От четири години не сме имали пленер в Димитровград. Международен тук пък не е правен от времето на социализма, споделя председателят на постоянната комисия по култура в местния парламент Гроздан Грозев.
Двамата отиват до Художествената галерия „Петко Чурчулиев”, където ги очаква приятна изненада. Натъкват се на портрет на Яшарали като млад, откупен от изложба и станал част от фонда на галерията. Рисуван е от художника Димитър Лалев, който вече не е между нас.
Заедно си живеехме в София и бяхме много близки приятели с Митко Лалев. Сутрин пием кафе, обсъждаме,рисуваме. След като завършихме академията, приятелите се виждат по-добре. Един ден вика, чакай да те нарисувам. Сега ти се е паднало, му казвам… Като видях същия портрет, голяма изненада беше за мен. Развълнувах се, нахлуха спомени. Нямах представа, че е тук, споделя Тахир. И допълва, че ще помогне димитровградската галерия да гостува в Измир.
Казва, че много му допада Пловдив и го смята като център на художниците. Има къща, освен в Бодорово, и в Езерово, създавайки по този начин хасковска и пловдивска връзка покрай пленера в димитровградска община. А и Пловдив ще бъде културна столица на Европа през 2019 г.