Мебели от корени на дървета се предлагат на Панаира на занаятите в Димитровград, на площада пред спортна зала „Младост“. За поредното му издание, както писахме, пристигнаха 25 творци от няколко български града. Те представят дърворезби, изделия от вълна, накити, битови сувенири и др. Откриването направи днес Антония Иванова от „Звездица“, след водосвет от страна на отец Георги.
Коренопластиката е дело на майстор Александър Ангелов, от Пирдоп. По професия, той е строител, сега пенсионер. Близо 20 години държал нощен бар, но отскоро го дал под наем. С коренопластиката се занимава от 4 години.
Събирам корените по гори и покрай реки. Първата работа е да ги обелиш, след което се шлифоват, за да падне ликото. Трябва да съхне около година, за да можеш да работиш с него. Подбирам подходящия корен и започвам сглобката, за която ползвам метални винтове с контри. Тя ми отнема около седмица, казва Александър Ангелов.
Според него, най-подходящи са корени от бук и дъб, добри са също от явор и акация. Вземат се открити живи корени. След една-две години те така и така изсъхват и пречат на дърветата. Като се отрежат, му помагат да се подмлади и да пуска нови.
В шатрата си на панаира в Димитровград занаятчията от Пирдоп е изложил столове, маси, пейки, цветарници, пана и др. Маса с 4 с стола, например, струва 1500 лева. Това е сравнително ниска цена за коренопластика, смята майсторът. Всеки не може да прави подобни произведения. На мен ми идва отвътре, допълва Александър Ангелов.