МАЯ ХРИСТОЗОВА ОТ НЧ „ЗВЕЗДИЦА“: ЧИТАЛИЩАТА ВЪЗПИТАВАТ У ХОРАТА ДУХА НА БЪЛГАРЩИНАТА

[quote]С ОБЩИ УСИЛИЯ МОЖЕМ ДА СЪХРАНИМ СВЯТОТО ЗА НАРОДА НИ[/quote]

Мая Христозова е семейна. Завършва „Икономика“ в УНСС. След дипломирането си работи в сферата на търговията и като счетоводител. Седем години от трудовия си стаж прекарва като финансов ревизор в НОИ. Към момента е безработна, отдадена на семейството си. Вече 12 години г-жа Христозова е част от състава на Танцов ансамбъл „Звездица“. За нея българският фолклор е утеха и радост в делника. 

  • Г-жо Христозова, вече 12 години сте част от състава на танцов ансамбъл „Звездица“, отличен на множество национални и международни конкурси. Какво Ви задържа там толкова време?
  • Атмосферата в ансамбъла е неповторима. Всички там сме едно голямо семейство, което грижливо пази и популяризира българските традиции и култура. Изяществото на народните танци завладява. Хореографията сякаш разказва историята, предава настроението на песента и подобно на лъч светлина, разпръсква българското. За мен е удоволствие работата с децата, в която помагам като част от състава на „Звездица“. Аз не получавам възнаграждение за това. Правя го по собствено желание. Искам да предам и на децата страстта на българския танц, за да не се загубят пътя към нашия фолклор.
  • Разбирам, че за Вас запазването на националните традиции и идентичност са приоритет. Преди дни отпразнувахме 6 септември – Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Този така важен ден от нашата история изгуби тържествеността си, а други празници, привнесени от западната култура набират популярност.
  • DSC_2229-1В моето обкръжение не наблюдавам такава тенденция. Всички ние сме родолюбци. Обичаме българското – и традициите, и обредите, и празниците ни. Искрено вярвам, че с общи усилия ще успеем да съхраним всичко свято за нашия народ.
  • Казахте, че работите с децата в танцовия ансамбъл и това Ви носи удовлетворение. Имате ли наблюдение върху техните нужди и потребности?
  • С децата се работи изключително лесно. Те са много умни и възприемчиви. Но трябва да ги подпомагаме във всяка сфера на тяхното развитие. Необходимо е да се инвестира във възпитанието и в образованието им. Отделянето на повече средства за подобряване качеството на тази система ще гарантират по-качествено образование за нашите деца. На този етап смятам, че въвеждането на интерактивно обучение е най-добрият начин да се привлече интересът на учениците към образователния процес. Наред с това не трябва да пренебрегваме и нуждата на подрастващите, от знания за великата ни история и любовта към всичко българско.
  • Смятате ли, че пазим още в сърцата си българщината – всичко онова, което ни прави горди с факта, че сме наследници на един велик род?
  • Да. Фолклорните концерти все още пълнят залите и очите на хората. На всички празници се хващаме за ръце на хората. Свеждаме глави пред делата на великите ни герои. Какво по-голямо доказателство от това?!
  • Каква е ролята на читалищата днес?
  • Именно да пазят и предават българските традиции, култура и фолклор. Въпреки че дейността им се определя като самодейност, те съхраняват и възпитават духа на българщината не само у подрастващите, но приобщават към тези ценности и онези, които са позабравили кои са всъщност.  



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук