[quote]С ОБЩИ УСИЛИЯ МОЖЕМ ДА СЪХРАНИМ СВЯТОТО ЗА НАРОДА НИ[/quote]
Мая Христозова е семейна. Завършва „Икономика“ в УНСС. След дипломирането си работи в сферата на търговията и като счетоводител. Седем години от трудовия си стаж прекарва като финансов ревизор в НОИ. Към момента е безработна, отдадена на семейството си. Вече 12 години г-жа Христозова е част от състава на Танцов ансамбъл „Звездица“. За нея българският фолклор е утеха и радост в делника.
- Г-жо Христозова, вече 12 години сте част от състава на танцов ансамбъл „Звездица“, отличен на множество национални и международни конкурси. Какво Ви задържа там толкова време?
- Атмосферата в ансамбъла е неповторима. Всички там сме едно голямо семейство, което грижливо пази и популяризира българските традиции и култура. Изяществото на народните танци завладява. Хореографията сякаш разказва историята, предава настроението на песента и подобно на лъч светлина, разпръсква българското. За мен е удоволствие работата с децата, в която помагам като част от състава на „Звездица“. Аз не получавам възнаграждение за това. Правя го по собствено желание. Искам да предам и на децата страстта на българския танц, за да не се загубят пътя към нашия фолклор.
- Разбирам, че за Вас запазването на националните традиции и идентичност са приоритет. Преди дни отпразнувахме 6 септември – Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Този така важен ден от нашата история изгуби тържествеността си, а други празници, привнесени от западната култура набират популярност.
В моето обкръжение не наблюдавам такава тенденция. Всички ние сме родолюбци. Обичаме българското – и традициите, и обредите, и празниците ни. Искрено вярвам, че с общи усилия ще успеем да съхраним всичко свято за нашия народ.
- Казахте, че работите с децата в танцовия ансамбъл и това Ви носи удовлетворение. Имате ли наблюдение върху техните нужди и потребности?
- С децата се работи изключително лесно. Те са много умни и възприемчиви. Но трябва да ги подпомагаме във всяка сфера на тяхното развитие. Необходимо е да се инвестира във възпитанието и в образованието им. Отделянето на повече средства за подобряване качеството на тази система ще гарантират по-качествено образование за нашите деца. На този етап смятам, че въвеждането на интерактивно обучение е най-добрият начин да се привлече интересът на учениците към образователния процес. Наред с това не трябва да пренебрегваме и нуждата на подрастващите, от знания за великата ни история и любовта към всичко българско.
- Смятате ли, че пазим още в сърцата си българщината – всичко онова, което ни прави горди с факта, че сме наследници на един велик род?
- Да. Фолклорните концерти все още пълнят залите и очите на хората. На всички празници се хващаме за ръце на хората. Свеждаме глави пред делата на великите ни герои. Какво по-голямо доказателство от това?!
- Каква е ролята на читалищата днес?
- Именно да пазят и предават българските традиции, култура и фолклор. Въпреки че дейността им се определя като самодейност, те съхраняват и възпитават духа на българщината не само у подрастващите, но приобщават към тези ценности и онези, които са позабравили кои са всъщност.