Легенда за Кирковата пещера край Каснаково

контакти

Пещерата „Кирковата дупка“, известна още като „Кир Тодоровата дупка“, се намира близо до село Каснаково, в долината на р. Клокотница /Банска/ в местността Кайряка, югоизточно от „Светилище на нимфите и Афродита“. Подробности за нея, в рубриката „Един музеен разказ за…“, сподели Нели Кръстева, уредник, зав. отдел „Археология“ в Исторически музей – Димитровград. Част от разказа е за легенда, свързана с битката при Клокотница, при която българската войска, водена от цар Иван Асен II, разгромява епирския владетел Теодор Комнин и връща славата на България като една от най-силните държави в Европа.

Легендата свърза „Кир Тодоровата дупка“ с битката при Клокотница – 9 март 1230 г. Тя се състояла недалеч от пещерата между българската войска, водена от цар Иван Асен II, и войската на епирския владетел Теодор Комнин. Българите напълно разгромяват Епирската империя. В опита си да избяга, Теодор Комнин решил да се скрие тук. Конят му бил толкова уморен от галопа, че когато стигнал до пещерата, тропнал силно с крак и подковата му останала отбелязана в скалата. Според преданието, именно тук на това място го залавят и българските войски. За това пещерата от векове наред носи името „Кир Тодорова дупка“. Исторически данни за това обаче няма. Изворите разказват, че в плен освен него попада и цялото му семейство. Иван Асен II освободил войска му. Един изключително човеколюбив жест, който направил огромно впечатление на тогавашния свят, споделя Нели Кръстева.

Каснаковци разказват, че те са пазителите на пещерата. Името й пък било дадено в ХХ в., когато тук в продължение на дни се криело болно момче на име Кирко.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук