Затворът в Хасково трябва да бъде възстановен, както е бил в автентичен вид. Това го изисква законът, заяви от парламентарната трибуна министърът на културата Вежди Рашидов, по въпрос на хасковския депутат Борислав Иглев. Като димитровградчанин, съм още по-съпричастен към инициативата, допълни той.
Сградата, на ул. „Дунав“ в областния град, бе срината в края на юли 2015 г. Тя е построена още преди Освобождението и действа като затвор до 50-те години на 20 век. Имотът е близо 5 дка, бивша собственост на военните, предоставен на община Хасково през 2010 г. Запустелият терен е предвиден за продажба на търг, от тогавашния кмет Георги Иванов. Сградата е съборена, теренът – разчистен…
Затворът е обявен за паметник на културата, с национално значение, в брой 36 на държавен вестник, от 8 май 1970 г., конкретизира Вежди Рашидов.
След събарянето на някогашния затвор, досъдебно производство образува Областната дирекция на МВР в Хасково. Според Закона за културното наследство, при унищожаване на културна ценност, собствениците са длъжни да я възстановят. Срокът за това се определя от Министерството на културата.
Възстановяването следва да се извърши в автентичен вид, с оригинални обемни пространства, параметри, архитектурни характеристики. За целта следва да се представи графична, текстова, фото документация. При наличие на такива, ще е налице законово основание за определянето на срок за възстановяване на сградата. Такава документация, на този етап, няма, коментира министърът на културата.
Вежди Рашидов доуточни, че собственикът на сградата, в случая Община Хасково, следва да поеме и финансирането, каквото е задължението по закон.
След приключване на наказателното производство, Министерството на културата ще реши въпроса, включително и за отговорността на извършителя на деянието. Ние, вече, сме предприели мерки и сме направили необходимите забележки, след събарянето на затвора, коментира още Рашидов.
Снимка: haskovo.net