[dropcap]Ч[/dropcap]есто, за да уплътнят свободното си време и в същото време да не скучаят, хората прибягват до различни занимавки. Сред тях са кръстословиците – най-разпространената в света игра с думи. Освен за релакс, се използват и в учебния процес – за овладяване на нови думи, понятия от различни области и т. н.
В днешно време се срещат на хартиени, електронни и всякакви други носители, разновидностите им са многобройни. Едва ли има човек, който да не е размишлявал над поредната мъчеща го дума. Кога обаче и къде за първи път тази игра се е появила и кой се смята за неин откривател?
Историята казва, че първата в света кръстословица е публикувана от Артър Уайн на 21 декември 1913 г. в неделното издание на вестник „Ню Йорк Уърлд”. Това означава, че през 2012 г. играта отбелязва 99 години, а следващата ще има вековен юбилей.
Уайн бил англичанин, но емигрирал в САЩ и работил в редакцията на вестника към страницата за забавления. Един ден му хрумнала идеята да направи пъзел от думи, в който те да се сплитат хоризонтално и вертикално.
Първата плетеницата е била под формата на ромб. В началото имало изписана една дума в началото – fun (забавление), а читателите трябвало да попълнят останалите празни полета, следвайки разясненията. Изобретението имало невероятен успех. Уайн разработил и още варианти на играта – във вид на диамант, квадрат и т. н.
С течение на времето ребусите стават все по-сложни, в зависимост от използваните техники. Доста дълго са се чертали на ръка, а днес се изплозва компютър, което значително улеснява работата.