Кръстовден чества Българската православна църква и го определя като ден на радост, свързана със спасението ни. Въздвижение на Светия Кръст Господен, както още се нарича празникът, се отбелязва на 14 септември.
Според църковното предание, Света Елена – майката на император Константин Велики, е ревностна християнка. През 326 година тя се отправя към светите места в Палестина, за да потърси гроба Господен, който два века по-рано е затрупан от гонителите на християните. Усилията й се увенчават с успех. Намерени са пещерата на гроба, както и трите кръста, зарити в земята. Кой от трите е Христовият кръст се разбира, когато чрез докосване с един от тях е възкресен наскоро починал човек.
Според фолклорните представи, от Кръстовден слънцето „тръгва назад“ към зимата и денят се „кръстосва“ с нощта – изравняват се. Времето застудява, водите на морето и реките изстиват. Настъпва краят на летния и началото на есенния селскостопански сезон.
На 14 септември професионален празник имат огнеборците и чакръкчиите, а имен ден – Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана, Кана, Кънчо, Криста, Кристин, Кристина, Кристиян.