[quote]36,5 ОТ ДОМАКИНСТВАТА ВСЕ ОЩЕ НЕ СА ОНЛАЙН[/quote]
Над 70 на сто от хората предпочитат телефоните си, за да проверят нещо в интернет в домашни условия, сочи изследване на Националния статистически институт /НСИ/. Компютри и лаптопи отстъпват по този показател. Мнозина споделят, че е много по-лесно и бързо да използват мобилните си устройства, за проверки онлайн, когато са вкъщи. Същата е тенденцията и извън дома или работното място.
Според изследването, през 2016 г. 63,5% от домакинствата в България имат достъп до интернет, което е ръст от 4,4 пункта, спрямо предходната година. Въпреки динамичното развитие на информационните технологии в България, 36,5% от домакинствата все още нямат такъв в домовете си. Близо половината от тях посочват като основна причина липсата на знания и умения за работа с интернет. Други смятат, че нямат нужда от него, а трети казват, че им е скъпо.
Близо 60 на сто от запитаните, на възраст от 16 до 74 години, отговарят, че използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично. Очаквано, най-активни са потребителите, на възраст между 16 и 24 години. С увеличаване на възрастта, желанието и необходимостта за присъствие в глобалната мрежа намаляват. Едва 13% от хората, на възраст между 65 и 74 години сърфират редовно. Влияние оказват също образованието и трудовият статус.
Редовните потребители използват интернет, най-често, за комуникация. Следва делът на сърфиращите за забавление. Най-нисък е делът на потребителите, използващи интернет за творчество – качване на собствено съдържание, създаване на сайт или блог.
През 2016 г. 18,4% от лицата използват мрежата за взаимодействие с институции. Пазаруващите онлайн са 16,6%, се казва в изследването на НСИ.