Изложбата „Командирите на българското опълчение” бе открита в Изложбената зала на Исторически музей – Димитровград, където ще остане до 7 април.
Експозицията бе открита от директора на димитровградския музей Антоанета Станчева.
Тя е дело на екипа на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Бе представена от директора му Чавдар Ангелов.
Повод за нея е предстоящото на 19 февруари поклонение пред делото на Васил Левски, както и Националният празник на България – 3-ти март.
Голяма част от представените личности в изложбата са от руската императорска армия. Тези офицери, начело с ген. Николай Столетов, командир на българското опълчение, имат съществен принос то да се превърне в боеспособна военна единица, изпълняваща напълно задачите на командването. Те правят възможното и дават своя принос за поставяне на началото на изграждането на българската войска, след като войната завърши успешно и е възстановена българската държавност, каза Чавдар Ангелов. След това директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ продължи изложението си за българското опълчение, участието му в Руско-турската война (1877 – 1878) и в годините след Освобождението.
Изложбата разказва за офицерите, които по време на Руско-турската война (1877-1878) водят българските опълченци. Състои се от 24 табла с биографиите на опълченските командири, начело с генерал Столетов, бригадните командири, командирите на дружини, командирите на роти. Повечето от тях са неизвестни за широката публика, с изключение може би на командира на 3-та дружина, подполк. Калитин, който загива в боя при Стара Загора, геройски бранейки Самарското знаме. Повечето командири са кадрови военни, руснаци и украинци, с изключение на командира на 1-ва дружина – подполк. Константин Кесяков, българин, роден в Пловдив и завършил военно училище в Санкт Петербург.
Българското опълчение участва в едни от най-тежките боеве по време на войната – при Нова Загора, битката при Джуранли и отбраната на Стара Загора. Изнася основната тежест на августовските боеве при Шипка от 9/21 до 11/23 август 1877 г. Проявява се в сражението при Шипка-Шейново и разгрома на Централната армия. Със забележителното си участие българското опълчение се утвърждава като синоним на най-високите войнски добродетели на българската възрожденска нация.
Експозицията включва още документи и награди на майор Пьотр Тимофеевич Редкин – командир на 4-та дружина, вещи и документи на подполк. Кесяков, както и снимки и документи, свързани с българското опълчение.