„Командирите на българското опълчение” – до 7 април в Димитровград

Изложбата „Командирите на българското опълчение” бе открита в Изложбената зала на Исторически музей – Димитровград, където ще остане до 7 април.

Експозицията бе открита от директора на димитровградския музей Антоанета Станчева.

Тя е дело на екипа на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Бе представена от директора му Чавдар Ангелов.

Повод за нея е предстоящото на 19 февруари поклонение пред делото на Васил Левски, както и Националният празник на България – 3-ти март.

izlijba komandiri opalchenie1

Голяма част от представените личности в изложбата са от руската императорска армия. Тези офицери, начело с ген. Николай Столетов, командир на българското опълчение, имат съществен принос то да се превърне в боеспособна военна единица, изпълняваща напълно задачите на командването. Те правят възможното и дават своя принос за поставяне на началото на изграждането на българската войска, след като войната завърши успешно и е възстановена българската държавност, каза Чавдар Ангелов. След това директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ продължи изложението си за българското опълчение, участието му в Руско-турската война (1877 – 1878) и в годините след Освобождението.

izlijba komandiri opalchenie2

Изложбата разказва за офицерите, които по време на Руско-турската война (1877-1878) водят българските опълченци. Състои се от 24 табла с биографиите на опълченските командири, начело с генерал Столетов, бригадните командири, командирите на дружини, командирите на роти. Повечето от тях са неизвестни за широката публика, с изключение може би на командира на 3-та дружина, подполк. Калитин, който загива в боя при Стара Загора, геройски бранейки Самарското знаме. Повечето командири са кадрови военни, руснаци и украинци, с изключение на командира на 1-ва дружина – подполк. Константин Кесяков, българин, роден в Пловдив и завършил военно училище в Санкт Петербург.

Българското опълчение участва в едни от най-тежките боеве по време на войната – при Нова Загора, битката при Джуранли и отбраната на Стара Загора. Изнася основната тежест на августовските боеве при Шипка от 9/21 до 11/23 август 1877 г. Проявява се в сражението при Шипка-Шейново и разгрома на Централната армия. Със забележителното си участие българското опълчение се утвърждава като синоним на най-високите войнски добродетели на българската възрожденска нация.

Експозицията включва още документи и награди на майор Пьотр Тимофеевич Редкин – командир на 4-та дружина, вещи и документи на подполк. Кесяков, както и снимки и документи, свързани с българското опълчение.

 



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук