Колона от римско време, със старогръцки букви на нея, открита в землището на Бодрово, изненада жители на димитровградското село. Тя е намерена около средата на октомври месец. Датирана е от началото на III век, по-точно – в периода 212 – 235 г. Това разказа бодровецът Паско Запрянов, когото потърсихме, след като публикува на няколко пъти снимки и информация на профила си. Той се допитал до ас. Николай Шаранков, преподавател в Софийския университет, помогнал за датирането и разчитането на надписа. Според него, постаментът е свързан с божеството Зевс Долихен. На него са изписани имената на трима жреци. Култа изповядвали предимно висши римски военачалници, разказа Запрянов. Той посочи, че е информирал димитровградския Историческия музей. На място е била Нели Кръстева уредник, завеждащ отдел „Археология”. Потърсихме я, като каза, че предстои официално съобщение за находката… Съобщил и на хасковския Регионален исторически музей. По думите му, оттам също изпратили представител. Между двамата археолози възникнал спор чия собственост е колоната. Бодровецът също не им се дал. Ще направим отпор на музеите, няма да я даваме, казва с усмивка Паско Запрянов, чийто колоритен разказ публикуваме:
В средата на октомври в нива в Бодрово механизатор разчиства камъни, пречещи на плуга му. Повдига един от тях и като го измества, отдолу излиза друг камък, оказал се мраморна колона. Въобще не забелязал, че има надпис на нея… Помислил я за нещо като каменен трон или седалка. Един ден, може би след седмица, ми казва – иди там да видиш този камък. Викам, интересна работа изглежда. Като отидох, видях колоната, поразчистих пръстта и хоп – от едната страна излязоха старогръцки букви. В средата тя е изсечена и загладена. Четиристенна е – 1.2 метра висока, 70 на 70. Викнах арендатор с фадрома и взехме колоната с вилиците на машината. Закарахме я в стопанския двор, където има видеонаблюдение и постоянна охрана. Още същия ден, 20 октомври, се обадих на музея в Димитровград. Случих точно на археоложката Нели Кръстева. Разказах й, прояви интерес. Впоследствие пуснах и официална молба, за да се задействат.
По обяд на следващия ден Нели Кръстева пое към Бодрово. Огледа колоната, измери я, поизми я. Текстът си излезe шест реда на старогръцки. Бях се обадил и в Хасково, откъдето също дойде археолог. Двамата веднага повдигнаха спор чия собственост е колоната. Единият обяснява – ние сме регионален музей, имаме юрисдикция в цялата област. Пък аз им викам шеговито – на никой няма да дадем колоната. Колоната ще бъде в центъра на парка в Бодрово, до кметството. Ще я сложим под стъклен похлупак, децата да й се радват. Като я вземете в някакъв музей, ще я турите в някое мазе и ще я видят трима души в годината. Те се смеят…, ама най-вероятно ще я вземат.
Като видях старогръцки букви, реших, че е преди римската епоха, обаче излезе от началото на III век. Разбрах, че колоната е от римско време малко по-късно. Когато излезе текстът, качихме го във фейсбук и попитах кой може да го прочете? Любителка от Първомай ме насочи към Николай Шаранков – преподавател в Софийския университет. Изпратих му снимки. До час-два я разчете и изпрати отговор. Излезе, че е постамент в чест на Зевс Долихен. Д-р Шаранков го датира точно след 212 г. до 235 г. На колоната са изписани имената на жреци, към този култ, на които първите имена са Аврелий – Аврелий Максим, Аврелий Аквила и Аврелий Аврелий. Шаранков казва, че това е по времето на римския император Каракала. Той дал на всички граждани в Римската империя, които не са роби, но не са и римляни, да носят първото име Аврелий. Това е след 212 г. Този култ след 235 г. напълно заглъхва. Изповядвали го висши военни римски началници, а също и императорите от династията на Северите, които били родом от Сирия. Там върховният сирийски бог бил Ваали Долихен. Те обаче направили сборно божество, хем от Зевс, хем от Долихен. Затова се нарича Зевс Долихен. Такъв надпис имало и в село Черна гора, Чирпанско, а светилище на Зевс Долихен имало някъде в Стара Загора. Този култ изповядвали само висши военначалници, обясни Шаранков.
Сега колоната е в стопанския двор в Бодрово. Скоро ще я преместим в паркчето, да се социализира, да я виждат и други хора. Ще направим отпор на музеите, няма да я даваме, макар да си е държавна собственост. Ще ни я вземат. Ще иде в някое мазе на някой музей и това е положението.
На постамента най-вероятно е имало статуйка. Обикновено Зевс Долихен се е изобразявал като бик, на който е стъпил императорът. Такава статуйка нямаше, намерена е колоната. Дали е някъде другаде не се знае. Въпросът е дали тя е пренесена от другаде, или там си е била. Ако е второто, трябва да има и други колони… В района на Бодрово се намират различни артефакти – каменни брадви, керамика… Римската колона е интересна и ни изненада. Не предполагахме, че можем да открием подобно нещо.