Три институции проверяват и информация не дават
Знае ли, изобщо, някой колко са проблемните пешеходни пътеки в отделните общини? Опитахме се да намерим отговор на въпроса, но ударихме на голям камък. Или никой не знае, или не си прави труда да дава информация. А, иначе, институциите работят, уж, за хората…
Хасково е сред областите с най-системни нарушения, показа резултатът от проверки на пешеходни пътеки в страната. Това стана ясно от брифинг на 22 март на главния прокурор Сотир Цацаров, вътрешния министър Валентин Радев и регионалния министър Николай Нанков. Бе отчетено, че 13 981 са проверените пешеходни пътеки в страната.
Дотук нещата изглеждат наред. Обаче колко са нарушенията по пешеходни пътеки в отделните общини?
Първо, изпратихме писмо до Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ на 23 март. Попитахме само за една община – Димитровград, а не за всички 265. Служител увери че отговор ще има скоро. Но не. Минути по-късно друг служител позвъни и даде да се разбере да не се надяваме. Обясни, че повече информация има на сайта на МВР. Да, но данните са само за области, за конкретните общини липсват.
Въпреки всичко, преди да изпратим писмо до МВР, позвънихме. Оттам препоръчаха да не изпращаме имейл, тъй като информацията, с която разполагат, е качена на сайта им. Въпреки това, трябва да подчертаем, че МВР си свърши най-добре работата, защото само там информацията е най-пълна за пешеходните пътеки, макар само за областите. Иначе, публикациите на трите институции, които може да видите – тук, тук и тук, са почти еднакви, вероятно писани от един екип, но това е малка подробност.
Да се спрем на област Хасково. На територията й са регистрирани 235 неправилно маркирани, 184 неправилно разположени пешеходни пътеки, а 22 са неправилно маркирани от повдигнатите пешеходни пътеки. Има и такива, при повдигнатите пешеходни пътеки, с липсваща сигнализация, видно от презентацията на МВР.
В опит да достигнем до информация, конкретно за община Димитровград, изпратихме на 26 март въпроси и до прокуратурата – третата институция, участвала брифинга, но отговор към момента няма.
Когато кажеш, че област Хасково е сред най-системните нарушители, слагаш целия регион под общ знаменател. Възможно е обаче 70-80% от неправилните пътеки, например, да се намират в една или две общини, а в област Хасково те са 11.
Минаваме към следващото нещо, което буди въпросителни, а именно – пътеките по републиканската и общинската пътна мрежа. Колко от проблемните пътеки са на общинска и колко на републиканска територия?
От изявленията на брифинга става ясно, че МРРБ трябва да изготви регистър на пешеходните пътеки. МВР да издаде разпореждания на местната власт да отстранят нарушенията до 30 юни тази година. Същият е и срокът за републиканските пътеки. Вменява се задължение на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ да изготви регистъра на републиканските пътеки до 30 април. Съвместно с МВР регистърът ще бъде допълнен с информация и за останалите пешеходни пътеки, в рамките на населените места и общинските пътища, в компетенциите на местните власти. Същевременно, до 30 май всяко областно пътно управление трябва да заяви необходимия ресурс, за привеждане на пешеходните пътеки по републиканските пътища, за които отговаря, в съответствие с нормите.
Защо при изтеклата, вече, проверка не е изготвен, паралелно, и регистър на пешеходните пътеки? Изобщо, кой е направил тези проверки и пак ли ще ги прави, за да се изготви регистъра? Как ще се издадат разпореждания и спазят посочените срокове, ако не се знае къде точно се намират проблемните пешеходни пътеки /понеже няма регистър/? 13 981 ли са всички пешеходни пътеки в страната или има още, които не са проверени? Отговорът на последния въпрос не е изяснен изрично.
На този фон многозначително звучат изречените на брифинга думи: За първи път имаме такава пълна картина за състоянието на пешеходните пътеки в цялата страна.