Колко Македонии има? На този въпрос отговори историкът Наум Кайчев – заместник-съпредседател на комисията по исторически и образователни въпроси, между България и Република Северна Македония (РСМ). В разговора, в студиото на bTV, участва и журналистът Георги Милков. Той бе свързан със срещата, преди дни в Скопие, между новоизбраните премиери на РСМ Димитър Ковачевски и на България Кирил Петков.
Според Кайчев, срещата бе породена от желание за обновление. От друга страна, отпадна един от въпросите, които стоят между България и РСМ – въпросът за наименованието на нашата Югозападна съседка.
В резултат на изпращането на македонска нота до ООН, която обозначава отказа от териториални претенции, България е приела да използва краткото име “Северна Македония” като равностойно на дългото име “Република Северна Македония”. За двамата лидери това е голяма стъпка към новите двустранните отношения и води към по-голямо сътрудничество между двете държави, съобщиха във вторник от Министерски съвет.
Това не е просто съгласие, че Северна Македония е достатъчно за тази държава, а и съгласие от страна на нашите съседи, че Македония не е само Северна Македония. С Гърция се съгласиха, че има друга Македония – Южна Македония – гръцка Македония в Гърция, след Преспанското споразумение. Сега с този акт фактически се констатира, че има и друга – българска Македония – Пиринска Македония. С други думи, има реално три Македонии – Пиринска в България, Южна в Гърция и една трета – държавата Северна Македония. Това вече е констатирано реално между трите държави. Така че не трябва да мислим за България и Македония като някакви опозиции, напротив, всъщност Македония е една географска област, която се състои реално от три различни Македонии, поясни Наум Кайчев.
Нещо, което и досега си знаехме, констатира журналистът Георги Милков. Въпросът е, че сега се констатира по някакъв официален начин с тези ноти в ООН, обясни историкът.