Колко да е стартовата заплата на млад специалист с висше образование е въпрос, на който за съжаление, точен, обобщен отговор не може, а и не трябва. Пазарът е този, който определя стартовото заплащане и много често то се различава в различните сфери на икономиката: например висшист, завършил педагогика, започнал професионалния си път като учител, не може да очаква 1500 лв., при положение, че средното заплащане в сферата, и то на опитен учител, е 800 лв. На другия край на спектъра са току-що завършилите, например, компютърни науки. Те вече могат да очакват стартово заплащане над 1000 лв.
Освен разграничение по икономически сектори, стартовото заплащане зависи и от големината и собствеността на компанията, в която съответният човек работи. Данните показват, че колкото е по-голяма една фирма, толкова по-голямо възнаграждение може да се очаква при започване на работа в нея. По-високо възнаграждение може да се очаква и ако собствеността на компанията е чужда или изнася своето производство извън страната. Типичен пример са кол-центровете, където стартовите заплати значително надвишават средната за страната. Така че ако въпросът е само: Къде мога да получа по-високо стартово заплащане? Трябва да се търсят международни компании, работещи с български и международни клиенти.
Интересна дискусия и още по-интересни отговори на този въпрос се наблюдават в социалните мрежи. Някои твърдят, че щом е млад и стартира, първите три месеца не бива да му се плаща …. или че заплата от около 600 лв. не е обидна. Освен това още първото тримесечие може да се увеличи или намали в зависимост от постигнатите резултати. На другия край са коментарите, които твърдят, че стартовата заплата трябва да е минимум 1500, дори 2000 лв. Разбира се, има и очаквания за възнаграждение от 900-1000 лв. Други добавят, че в големите европейски фирми, заплатите за младши специалисти се дават в интервал. Заплащането зависи от академичната институция, от която избраният кандидат има диплома.
Важно е да се отбележи, че в наши дни само завършено висше образование не осигурява висока стартова заплата. Преминати стажове, участие в различни обучения извън академичната програма, членуване в бизнес или социални организации, участие в проекти или дори в т.нар. студентски бригади отвъд океана доказват активността на младия специалист и готовността му да приема нови предизвикателства, което от своя страна може да увеличи стартовото заплащане.
CV
Т. нар. „extracurricular activities” стават все по-важна част от всяко CV, които отличават кандидата от останалите. Накратко, активността трябва да е част от образованието. Владеенето на чужди езици – също. Данните на НСИ показват, че който владее чужди езици, получава по-високо заплащане. Започването на работа всъщност е чисто и просто продаване на труд и лично време за определен период в месеца. Колкото по-ценна е продаваната стока, толкова по-високо заплащане може да бъде поискано за нея.
ИНТЕРИЗВЕСТНИК