[dropcap]А[/dropcap]ко искаме да се съобразим с природата и действителната ситуация на планетите, трябва да променим датата на първия ден от годината. Той може да бъде на четири дати – 21 март – пролетно равноденствие, 22 юни – лятно слънцестоене, 23 септември – есенно равноденствие, 22 декември – зимно слънцестоене, каза Димитър Кокотанеков, директор на Народна астрономическа обсерватория и планетариум/НАОП/ „Джордано Бруно.
Работата с календара е условна. До 1916 г. България е била по Юлианския, след това минава по Григорианския, както е и до днес. Това води до условност и на датите. Те са така подредени, че да съвпадат с годишните сезони и празниците. Не са свързани с планетарни или вселенски измерения.
Хората търсят в подредбата някаква символика, но един модерен човек не би трябвало да се съобразява с псевдонауки като нумерологията. Сключващите брак на 12 декември 2012 г. имат личен избор. Харесали са си този ден, но от гледна точка на астрономията в него няма нищо по-различно от останалите. Всяка цивилизация си има свои календари. Маите, китайците… и дори нашите потомци – българите, са сред тях. Всички те търсят някаква цикличност, свързана с концепцията за прераждането, допълни Кокотанеков.