Когато сте на велосипед, тротинетка, скутер… и пресичате през „зебра“ или друг тип пътека, вие не сте пешеходец. Оттук следва, че нямате предимство и сте в нарушение. Звучи логично, но известна част от хората не го разбират, защото преминават без да слизат, създавайки предпоставки за инциденти.
При пресичане по пешеходна пътека, водач на каквото и да превозно средство е длъжен да слезе от него и да го бута, докато премине, гласи правилото. Ясни са в това отношение разпоредбите на Закона за движение по пътищата. ЗДвП гласи:… за пешеходци се считат и лицата, които бутат или теглят детска или инвалидна количка или друго пътно превозно средство без двигател и с широчина, по-малка от 1 метър; които бутат велосипед, мотопед, мотоциклет или индивидуално електрическо превозно средство… С две думи, не сте пешеходец, ако ги шофирате.
Когато е върху конкретно превозно средство и реши да преминава през пешеходна пътека, съответният човек в почти всички случаи го прави бързо. Така прави поне две нарушения. Първото е описаното, че трябва да бута, а не да е върху. Второто също е описано в ЗДвП. Там е посочено, че при пресичане през пешеходните пътеки пешеходците са длъжни да се съобразят с приближаващите се пътни превозни средства…, забранено им е да навлизат внезапно на платното за движение. Последното е съотносимо и към пешеходната пътека, която е на платното. И е трудно да спреш, да се огледаш и т. н., когато си качен на велосипед или тротинетка.
Ситуацията се отнася най-вече за подрастващите, но не само. 18 е броят на пътнотранспортните произшествия с пострадали деца в региона през периода от началото на юни до края на август тази година. Анализът на пътните полицаи сочи, че пострадалите деца са в ролята си на пешеходци и на управляващи велосипеди или тротинетки. Като допълнение, не са единични случаите да се возят по двама човека на тротинетка, което е нарушение. Не е обаче от чак такова значение колко са нарушителите, защото пътните инциденти струват животи и разбити съдби.