[quote]ВАЖНО Е ДА СЕ ПОЛЗВАМЕ С ДОВЕРИЕТО НА ИНВЕСТИТОРИТЕ, КАЗВА ИВО ДИМОВ[/quote]
- Г-н Димов, месец остава до края на 2016 г. Как я изпращате като градоначалник?
- С удовлетворение от свършеното и с амбиции за следващата година. Свършихме много през отиващата си година, положихме много усилия. Оценката ще я дадат хората. За мен тя е най-важна.
- Какво остана, което искахте да свършите, но не успяхте?
- Много неща има, които искам да свърша и не успявам, поради ред причини. Моите амбиции са да се случват колкото се може повече и по-качествени неща на територията на община Димитровград. Най-важното е, че изпълнихме основните дейности, които бяха заложени в капиталовата програма и в бюджета. Успяхме да балансираме приходната и разходната част, изпълнявайки поетите в началото на годината ангажименти. Общината е стабилна във финансово отношение, всички дейности се изпълнява регулярно. Добре се справихме, за което благодаря на цялата общинска администрация. Кметът е важен, но по-важни са хората, които са с него.
[pullquote_left]Следва безвремие за месеци, колелото се забавя[/pullquote_left]
- По време на първия ви кметски мандат, се смениха две служебни правителства – на Марин Райков и Георги Близнашки. Сега, по време на втория, се очертава пореден служебен кабинет. Как работи администрацията в такива условия и ще се отрази ли това на инвестиционните проекти?
- Много трудно. Неслучайно, преди изборите коментирах, че най-лошият сценарий е да отиваме към предсрочни избори, със служебен кабинет. Той изпълнява най-важните функции в държавата, за да не спре да функционира, в рамките на три месеца, и подготвя изборите.
Три месеца, в които държаната машина спира да работи, което рефлектира върху Общините. Следват избори, нов кабинет, определен период, в който трябва да навлезе в материята… Отиваме в едно безвремие, в рамките на следващите 6-8-10 месеца, което рефлектира върху Общините и политиките, които кметовете са поели да изпълняват. Новият кабинет води и до смяна на съответните агенции, структури към различните министерства, което допълнително забавя колелото. Водих разговор с новия шеф на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ Дончо Атанасов, който смени Лазар Лазаров. Разговорът беше свързан с изграждането на новото кръгово между Хасково и Димитровград, което да обслужва терените и инвестициите, предстоящи в следващата една година. Другият въпрос бе свързан с реконструкцията на пътя Чирпан – Симеоновград.
[pullquote_right]Градим стъпка по стъпка. С магическа пръчка не става[/pullquote_right]
- Какви са очакванията по тях?
- Пътят Чирпан – Симеоновград е със завършен работен проект, в списъка е. Според уверенията на г-н Атанасов, предстои съвсем скоро да бъде обявена процедурата за избор на изпълнители. Надявам се до средата на следващата година да започне да се работи. По другия въпрос, с кръговото, парите са предвидени в бюджета на АПИ. То трябва да бъде готово, докато стартира дейността на новоизграждащия се завод. Юли месец 2017 е крайният пусков срок, в който „Язаки“ трябва да започне да функционира. Поне такива са уверенията на АПИ.
- Първият завод вече се строи между Хасково и Димитровград. Но какво стана с предприятието на „Са Ба Индъстри“, за което бе обявено, че ще има първа копка през септември?
- „Са Ба Индъстри“ преди няколко дни получи сертификат Клас А, от заместник-министъра на икономиката, което беше много важна предпоставка, за да започнат дейностите. Сертификатът издава се от Българската агенция за инвестиции /БАИ/ и дава определени предимства. Това беше поводът за забавянето, което смятам, ще бъде наваксано. Дали ще стане септември, октомври или януари за мен няма толкова значение. Важното е, че ще се строи, че ще се откриват нови работни места. Според собственика на компанията, започваме дейностите през януари и до края 2017 г. трябва да започне да функционира заводът. Много хора не вярваха, когато още миналата година, по време на местните избори обяснявах, че в района на Димитровград ще бъдат открити 4-5 хил. работни места. Ето, тези неща започват да се случват. Изпълняваме си ангажиментите, но не може да стане изведнъж, с магическа пръчка. Стъпка по стъпка, градим пета година.
- Как върви процесът с другата компания „Щрабаг“, за която информирахте, че ще гради асфалтова база?
- За „Щрабаг“ в момента тече процедурата, свързана с преотреждане на терените. Напролет предстои австрийската компания да започне да изгражда асфалтовата си база. Предполагам, ще бъдат осигурени между 100 и 200 работни места. Нямаме конкретни дати или срокове кога ще започне изпълнението, защото зависи от процедурата за преотреждане на терени, която минава през Министерството на земеделието.
- Ще споделите ли подробности за логистичния център, който отново дойде на дневен ред в началото на есента?
- Имаше интерес от немска компания. Представители на тази компания дойдоха на място да огледат. Имахме работна среща. Към момента няма информация, която да е интересна и да споделя с обществеността. Имаме ли нещо конкретно, готови сме да съдействаме с всички сили и средства.
[pullquote_left]Няколко гръцки фирми питат за бизнес в Димитровград. Има и други[/pullquote_left]
- Акцентирахте, през юни, че още турски и гръцки фирми са харесали Димитровград за развитие на бизнес. Какво е ясно към момента? Има ли фирми и от други страни?
- Има няколко гръцки фирми, но всичко е все още в процес на опипване на почвата, преглед на икономически показатели, обуславящи една инвестиция. С „Язаки“, например, преговорите продължиха близо две години и половина. Има интерес и от други фирми, но на този етап той е чисто хипотетичен. Ние сме отворени към подобен вид инвестиции, намерения, на каквато и да е компания. За мен няма значение дали ще са турски, гръцки, австрийски… Важното е да бъдем Община, която се ползва с доверието на инвеститорите, помагаща им по всички възможни начини. Безработицата при нас е сравнително ниска. Въпросът е конкретните инвеститори как и по какъв начин ще направят така, че да заинтересоват хората с условия, социални придобивки, заплати.
- Предстои първа копка по ремонта на централната алея „България“. С чий пари?
- Община Димитровград попада в Оперативна програма „Региони в растеж“ – трето ниво, в което има осигурен ресурс от близо 18 млн. лева. Този ресурс може да се използва в няколко направления – социална, образователна инфраструктура, градска среда, плюс още няколко допълнителни дейности. Всеки един от показателите формира определен процент от този ресурс. Ние, по градска среда, максимума, който можем да използваме, е малко над 5 млн. лева. Имахме два варианта – да обновим центъра или да кандидатстваме с проекти за парк „Вапцаров“ или парк „Марица“. Преценката бе, че е по-важно да обновим централна градска част, защото това е лицето на града. Проектът е на стойност 5,2 млн. лева, безвъзмездна финансова помощ и включва редица дейности, които ще представим допълнително. Държа да отбележа, че тези пари са строго целеви. С тях не могат да се плащат пенсии, да се реставрират и реновират сгради, дори в центъра на града. Те са за обновяване на градската среда. Нямаме избор или вариант за насочване. Можем да ги вземем за това или да не ги вземем и да ги дадем на други общини. До 2018 г., ако не изпълним и верифицираме 20% от ресурса, Управляващият орган на програмата ще насочи нашия ресурс към други, по-активни общини. Уточнявам го по повод публикации в социалната мрежа, че тези пари могат да се инвестират някъде другаде, по други приоритетни дейности. Те са ни дадени с определена цел. Можем да ги вземем точно за това. Ако не ги вземем, примерно, за центъра, Управляващият орган ще ги разпредели на други общини. Това е за централна градска част. Започваме и се надявам за 70-годишнината на Димитровград – 2 септември 2017 г., тя да е изцяло обновена.
[pullquote_left]Проверките на пазара бяха, по-скоро, показни[/pullquote_left]
- Да преминем към Неделен пазар, който стана обект на сериозни проверки на данъчните. Отразяват ли се те на отлива на търговци и клиенти, а оттам и на приходите в общинския бюджет?
- Рано е още да се каже. Реагирах остро, на най-високо ниво, за начина, по който бяха извършени проверките. Мисля, че бяха по-показни, отколкото трябваше. Всички трябва да сме равни пред законите и тези, които продават на пазара, и тези в магазините, и вие, и аз, плащайки си данъците. Мисля, че беше демонстративно направено, с повече от необходимата жива сила и техника, което подразни хората.
- Ако е, по-скоро, показано, каква е била целта? Чуха се различни мнения, включително, обвързани с изборите.
- Целта, според което аз знам, е да се ограничи сивият сектор, невнасянето на ДДС и данъци. Нищо общо няма с изборите акцията, защото е планирана по-рано. Може би, умишлено е била изпълнена след изборите, за да не се свързва с тях. Избягвам да влизам в такъв вид полемика, за да не вредим на имиджа на пазара. В последните 1-2 години направихме всичко възможно да популяризираме неделното тържище и да привлечем повече клиенти.
- Като гледате напред в бъдещето, как мислите, ще го бъде ли пазара?
- Мисля, че да. Пазарът е уникален, възникнал без каквато и да е административна намеса. На този етап, нямам притеснения, че ще продължи да съществува и да се развива.
[pullquote_left]Оптимист съм за Димитровград. Ще става все по-привлекателен[/pullquote_left]
- Кажете, какво предстои през следващата година за Димитровград?
- Много работа. В момента изготвяме рамката на бюджета. Отново ще имаме дейности, свързани с подобряване на уличната мрежа. Този път, по бул. „Георги С. Раковски“, с подмяна на канализация, водопровод и т. н. Надявам се да продължи Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Започваме централна градска част, както казах. Подготвяме процедура за избор на изпълнители за шестте училища, в които дворовете и допълнителни дейности по оборудване ще бъдат факт. Единици са училищата в България, в които имаме завършен целият този процес. Има и други дейности, които предвиждаме следващата година като капиталови разходи. Преди време споделих идея да направим площадка за пейнтбол, която може би, ще направим… Като цяло, акцентът ще бъде върху 70-годишнината на нашия все по-хубав град. Оптимист съм за Димитровград. Това, което се случва, ми дава основание да се гордея, защото е предпоставка младите хора да остават, а тези, в други градове или чужбина, да размишляват за завръщане. Надявам се да продължим в правилната посока и Димитровград да става все по-привлекателно място за живот.
Помислете и за старите хора с деменция,които са все повече.Говореше се за дом построен с европейски средства.Въпросът не търпи отлагане,както за болните ни родители,така и за нас ,които ги гледаме,а не сме пенсионери!