Случвало ли ви се е или не ви се е случвало да се возите в автомобил, шофиран от ваш близък или познат, който е употребил някакъв алкохол? Това е един от въпросите в изследване на „Тренд“ за нагласите на българите спрямо шофирането в нетрезво състояние.
Според проучването, близо една пета от българите признават, че им се е случвало да се качат в автомобил, управляван от техен близък или познат, който е употребил алкохол.
Това признание идва на фона, че шофирането в нетрезво състояние се отчита като водещ рисков фактор. Участвалите в проучването посочват, че трите водещи фактора за пътни инциденти в страната са превишената скорост (27%), шофирането под въздействие на алкохол (24%) и шофирането след употреба на наркотици (17%).
Приблизително четири от десет българи (37%) са ставали свидетели на това как техен познат, приятел или роднина сяда зад волана след употреба на алкохол и/или наркотици.
275 хиляди българи (5%) признават, че те самите са се качвали да шофират в нетрезво състояние. Като най-често оправдание за това лицата посочват, че са се чувствали добре или че пътуването е било за кратко разстояние.
Мнозинството от българите (86%) счита, че са необходими законодателни промени, с които да се увеличи размерът на наказанието при шофиране под въздействие на алкохол и/или наркотици. По-строгите наказания се свързват с намаляване броя на инцидентите – 89% са по-скоро или напълно убедени в това. Същевременно се наблюдава консенсус по отношение на мнението, че към момента държавата не се справя адекватно с нарушителите на закона – 94% споделят това напълно или донякъде, се казва в изследването, по поръчка на „24 часа“, повече за което може да видите тук.