Кантарджиев: В следващите седмици грипът ще се прояви

В следващите седмици се очаква грипът да се прояви. Най-отчетливо и най-много ще е при учащите се и при активното население, заяви пред БНР Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни заболявания, уточни той за обстановката у нас. Най-често пикът на грипа в България е в края на януари, припомни Кантарджиев.

Той обясни, че в Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А. Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип.

Около три пъти и половина по-малко са случаите на ковид спрямо същия период на миналата година, посочи проф. Кантарджиев. По думите му, броят на разболелите се от ковид расте през есента и когато се запролетява.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук