Мерките са препоръчителни. Страх никъде не съм забелязал. Фактите се излагат без „украсяване“, казва Пламен Христов
Какво е положението с коронавируса в Нидерландия, как се справят хората и за действията на властта, разказва живеещият в Амстердам димитровградчанин Пламен Христов.
През месец май той празнува своеобразен юбилей, защото се навършват 10 години откакто е в Амстердам. Преди това дълги години е живял в Англия… Плановете му за идване в България в следващите месеци са осуетени от пандемията и мерките, но здраве и живот, ще дойде и това време…
Като цяло, животът си тече нормално. Хората излизат навън, пазаруват, разхождат се в парковете, деца играят… И ако нямаше Covid-19, би си помислил, че всичко е както преди. Разбира се, заведенията, музеите, кината, театрите, стадионите и залите за спорт са затворени. Всъщност, заведенията са отворени, но само да си купиш храна и напитки, които да консумираш навън или за дома. Това важи с пълна сила и за кофи шоповете / kofee shop’s/, които работят „та пушек се вдига“ около тях.
Нидерландците са много отговорни и дисциплинирани. Всички спазват препоръчителните мерки за дистанция от 1.5 метра и се редят спокойно на опашките пред магазините. Малките магазини са изложили предупредителни надписи, че само двама човека могат да бъдат обслужени едновременно. В големите вериги е подобно, на принципа един излиза – друг влиза. Редът е много добре организиран, всички са длъжни да ползват количка или кошница, а на излизане се оставят на определено място, където се дезинфекцират. Маски, кърпи, шалове са препоръчителни, но не и задължителни!
Страх никъде не съм забелязал. Хората са спокойни. Дори, бих казал, че сега, повече от всякога са по-общителни, усмихнати и вежливи. За роптаене не може и да става въпрос. По-скоро, в социалните мрежи хуморът взема превес с колажи, видео, клипчета и каламбури.
Решенията се приемат от правителството, като цяло, не само от здравния министър
Всички разбират, че вирусът е опасен. Затова препоръчителните мерки се спазват и обществото е консолидирано. Мерките на правителството са ясни и конкретни. Досега не са актуализирани, но се следи ситуацията и при необходимост, се реагира. Решенията за промяна не се приемат само от здравния министър, а от правителството, като цяло и то след дискусия и консенсус, от сериозно подготвени специалисти и политици.
В същото време, основните права на човека се спазват. Ще отбележа отново, че мерките са препоръчителни, не задължителни. Единствено за неспазване на дистанцията от 1.5 метра има определена глоба, доколкото си спомням, от 80 евро.
Не си губят времето с ненужни драконовкси мерки
Полицаи и общински служители, наречени Handhaving, патрулират на велосипеди и ако забележат струпване на хора, обикновено ги предупреждават да се отдалечат на 1.5 метра разстояние един от друг. За големи глоби, арести или подсъдимост, поне аз, не съм чувал досега. Полицаите и сътрудниците също са много толерантни. Така е по-добре, отколкото да губят време с никому ненужни драконовски мерки. А и защо трябва да се нагнетява обстановката?!
Засега, около затегнатото положение е ясно едно, че летни ваканции в чужбина тази година няма да има. По принцип, Нидерландия има голям приход от туристи и посетители, но логиката сега е друга. Населението на страната е 17 милиона души и точно те ще са потенциалните консуматори на туристическата индустрия. С други думи, хората и правителството гледат прагматично на нещата, които стават заради коронавируса.
Цените на храните са намалени. Логиката – да се стимулира стокообменът
Разбира се, логично е да се говори за икономическа криза, но Нидерландия е държава с огромни финансови ресурси. Правителството, местните власти, едрият и средният бизнес и банките стимулират морално и финансово населението. Например, едноличните търговци са стимулирани с 4000 евро еднократно. Доколкото знам, тези пари са безвъзмездни или безлихвен заем до края на 2021 г. Друг пример е за запора на плащанията на жилищен кредит от банки и финансови институции. С едно обаждане, без попълване на ненужни никому формуляри и „молби“, получаваш правото на мораториум на месечните плащания за 3 месеца. След това дължимото се консолидира с основния жилищен заем, до края на 2021 година, или 17 месеца без лихва. Интересно е и другото, че в състояние на финансова стагнация, цените на хранителните продукти, основни и неосновни, са намалени във всички големи вериги от магазини. Логиката, в случая, е, че намаляването на цените стимулира стокообмена и покупателната възможност на крайния консуматор.
Всеки ден има радио и телевизионна комуникация с населението, за коронавируса. Фактите обаче се излагат такива, каквито са, без „украсяване“ с послания за трупове, чували и камиони за мъртви, препълнени морги…и так далее! Просто факти и препоръки за спазване на правилата. Има и официален сайт за комуникация на правителството. Ще споделя и за достойната за огромно уважение дейност на сънародничката ни Елица Йорданова и Българския информационен център в Амстердам, които безвъзмездно предоставят информация. В заключение, ще подчертая, че официалното послание в Нидерландия е следното: Пази себе си, и ще запазиш и другите!, разказва димитровградчанинът от Амстердам.