Рязкото начало е характерно за грипа. Няма го това постепенно „леко не съм добре“, „на другия ден се чувствам по-зле“. За един-два часа клиничната картина е развита. Тя се характеризира, по-скоро, с общи прояви, не толкова с горните дихателни пътища, не толкова с хремата, с кашлицата, които обикновено настъпват след това. Обичайни са много силната отпадналост, чувство на болки по мускули, по стави, очни ябълки, главоболие, температура, трудно поддаващи се на лечение с обикновените средства. Това е класическата картина на един грип, коментира пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Много хора ще го изкарат на крака, с неразположение един-два дена, с лека температура, дори вероятно няма да се отчетат и като болни. Други могат да стигнат до болница. При всяка една епидемия го има. Процентът е различен в зависимост колко интензивна е съответната епидемия, обясни Кунчев.
Лечението зависи много от моментното състояние на организма. Може за ден-два да се преодолее, ако навреме се започне специфично антивирусно лечение, каквото за грип има. Ако до 48-ия час приемете антивирусни медикаменти, обикновено те прекъсват клиничната картина. В класическия случай обаче продължава около седмица. Ако до 4-ия или 5-ия ден вие не сте овладели температурата, кашлицата се задържа, главоболието, отпадналостта… Тогава вече трябва задължително преглед при лекар, подчерта главният държавен здравен инспектор.
От днес до 24 януари Смолян е в грипна епидемия. По думите на доц. Ангел Кунчев, Пловдив и Пазарджик вероятно са следващите две области, които ще обявят грипна епидемия.
Заболеваемостта към момента в област Хасково е 150 на 10 000 души, което е под епидемичния праг. Епидемичната стойност за региона е 244 на 10 000, обясни пред Етв д-р Снежана Иванова от Регионалната здравна инспекция. Очакванията са другата седмица заболеваемостта в региона да е още по-висока, но най-вероятно и тогава няма да се стигне до епидемични стойности.