Като мълчалив свидетел на славни битки се издига кулата над граничното село Маточина
Настъпи месец април, с него и повече слънчеви дни. Макар че и от март не можем да се оплачем – на моменти си беше съвсем пролетен месец. Но април си е април – с него и топлият сезон приближава, и природата облича новата си одежда. А, като се променя тя, и на човек му идва по-често да бъде сред красотите й. Една разходка винаги влияе положително. На тонуса, емоциите, чувствата. Особено, ако желанието да видиш нови места се съчетае с възможността да се докоснеш и до историята. Затова, предлагаме една кратка виртуална екскурзия до крепостта Букелон, край свиленградското село Маточина. Вие пък, може да я направите реална през някой от априлските почивни дни. Или по-късно. Важното е този разказ да предизвика желанието за една хубава екскурзия към югоизточната граница.
Предполага се, че в миналото крепостна стена е обграждала целия хълм, като най-внушителна е била кулата със своите 18 метра височина
До село Маточина се стига лесно. От Хасково то се намира само на 110 километра, а от Свиленград на около 40. При пътуване към Маточина с автомобил от Свиленград, по-добре е да се мине по шосето през село Левка, тъй като по-краткият път – през селата Димитровче и Райкова могила, е в лошо състояние. В село Студена се завива вдясно към Сладун, оттам се поема към Маточина. Останките от крепостта, по-точно кулата, се виждат още преди да се влезе в селото. Последните 500 метра са черен път. Там някъде, или в селото, може да се остави колата и да се продължи пеш.
Крепостта Букелон или както още я наричат местните хора – Маточинската крепост, е строена на платото на висок рид, издигащ се над долината на река Тунджа. Твърдината е горд, мълчалив свидетел на славни битки, водени в миналото по този земи.
От възвишението на кулата се открива прекрасна панорамна гледка към планините Сакар и Странджа, също към долината на река Тунджа, към турската граница и равнината на град Одрин.
Името на крепостта, всъщност, е Вукелон, но Константин Иречек го разчита като Букелон и така остава до днес. В наши дни от крепостта е запазена само внушителната ѝ кула, висока около 18 метра. Тя е издигната през Средновековието върху останки от антична стена. Такива личат и на други места по платото, което предполага, че цялото е било оградено със защитно съоръжение. В пределите на крепостната стена са локализирани още отломки от щерна /водохранилище/, места с култово предназначение, вдлъбнатини в скалите, дело на човешка ръка.
Недалеч от тук губи живота си римският император Валент, а латинският Балдуин е пленен
Предполага се, че Букелон е била римска крепост, играла важна роля в Античността и Средновековието. Край стените й са водени много битки, някой и с българско участие. Знаменателна е битката на цар Калоян с латините от Четвъртия кръстоносен поход, когато в плен попада императорът им Балдуин /Бодуен/ Фландърски.
Много преди това обаче в Одринското поле се сблъскват две армии, в сражение, сложило отпечатък върху цялата тогавашна история. В 378 година недалеч от Букелон готите сразяват легионите на римския император Валент, а него убиват. Битката слага край на т. нар. Готска война /376 – 378 година/, след което племената от тази група трайно се настаняват на територията на империята като федерати – варвари, получили разрешение да се заселят в римската империя, срещу задължението да плащат данък и бранят територията й. Като интересен факт може да се спомене, че Валент е вторият римски император, загубил живота си в земите на днешна България. Преди него, в 251 година, пак в битка с готите, загива Деций Траян. Смъртта императорът среща на 1 юли в блатата край Абритус, днешния Разград. Той е и първият принцепс, паднал в бой с външни врагове, а поражението бележи началото на края на великата империя.
Но, да се върнем към сражението от 14 април 1205 година, станало паметно в Българската история. За първи път непобедимите кръстоносци, поставили на колене Византия, превземайки столицата й Константинпол, са разгромени от войската на цар Калоян. И, макар че сражението е известно като битката при Адрианопол /Одрин/, мнозина изследователи го локализират недалеч от крепостта Вукелон, а според легендата именно в нейната кула е затворен плененият Балдуин I, преди да бъде отведен в Търново, където, вероятно, е умъртвен.
Но не само Калоян е български владетел тържествувал край Букелон /Вукелон/. Далеч преди него, през 813 година, крепостта е превзета от хан Крум, за което свидетелства надпис върху мраморна колона, намерена край днешното село Исбул и съхранявана в Археологическия музей на Шумен.
Събития, свързани с крепостта се разиграват и през 1324 г. при царуването на Михаил Шишман. В резултат от женитбата на царя със сестрата на младия император Андроник III, в българско владение остават Айтос, Анхиало, Ктения, Русокастро, Месемврия, а в гръцко – Пловдив, Созопол, Агатопол, както и Вукелон. Месец по-късно обаче царят и младият император постигат споразумение, според което твърдината отново преминава към Византия. Според някои историци – срещу голям откуп.
Три години по-късно Михаил Шишман сключва споразумение с Андроник III, вземайки страната му в конфликта с дядо му Андроник II. Година по-късно обаче, през 1328-а Шишман подкрепя вече стария император Андроник II. Българска войска влиза във византийските предели, а гарнизонът на Вукелон предава крепостта без бой.
В района на крепостта и село Маточина са правени няколко археологически разкопки, като при една от тях е забелязан много интересен и ценен артефакт – кръст с вграден монограм от XIV век, на който се виждат буквите М Н Л. Допускането е, че вграждането вероятно е от периода около 1328 г., когато българският цар Михаил III Шишман завладява крепостта и това са неговите инициали. Има обаче и друго тълкувание, свързано с Мануил Апокавк, който в 1341 година е назначен за управник на Адрианопол и заедно с Анна Савойска се противопоставя на влиянието на Йоан Кантакузин. Три години по-късно Апокавк преминава на страната на Кантакузин, напуска Адрианопол и отива в Букелон. Така че, кой точно е наредил поставянето на монограма и на кого е посветен, засега не е съвсем ясно.
Букелон, като военно съоръжение, загубва значението си след завладяването на този край от османците. Последните исторически сведения за крепостта датират от 1664 г., когато султан Мехмед IV е ловувал в подножието й. От неговия дневник се разбира, че името на близкото село било Фикла. Впоследствие е преименувано на Фикел, а от 1934 г. става Маточина, като дъхавата лековита билка, която расте наоколо.
Близо до село Маточина е открита и скална църква от X век, която заедно с крепостта Букелон и други обекти в района са обявени за обекти с национално значение през 1968 г.
В текста са използвани снимки на Славян Костов