Иноватор от Димитровград официално се отказа от предложение за роботизирано производство и беритба на плодове, селективна беритба и доставка по предназначение, чрез интегрирани комплекси. Заявлението за отказ Марин Мидилев е адресирал до Министерския съвет на Република България, с копия до президента и средствата за масова информация. Самото предложение за иновацията пък е направено в края на миналата година, на базата на Закона за Индустриалните Паркове обнародван в ДВ, бр.21, 12.03.2021 год. Като оператор на държавния индустриален парк тип „С“, авторът визира Министерството на Иновациите и развитието.
По обективни и субективни причини, несъздаващи условия за работа по тематиката, базирани на факти и обстоятелства, обаче, предложението вече е оттеглено от автора.
Сред обективните причини Мидилев посочва ширещата се бюрокрация и раздутата администрация, водещи до „объркване на нещата до степен да не е ясно кой какво точно прави.“
На Първия Иновационен форум в София, модераторът заяви: „Дайте да спрем първите за да може останалите да ги настигнат!“, с което официално се обяви началото на подмяната на иновациите и растежа в България. Почна „затапването“ на процесите, изразява разочарование иноваторът. Говори и за натрапено съавторство, каквото категорично не приема: Създадените „тапи“ от кухи фирми и НПО с гръмки имена в иновационната дейност, като например техно паркове, центрове по компетентност, „фабрики за писане на проекти“ и т.н. се явяват луксозни капани за наивни иноватори -опитват се „с трици маймуни да ловят“, на принципа „усвояваме заедно“, описва ситуацията Мидилев.
За създаване на нови върхови технологии планове и проекти никъде не се пишат, правят се отчети. Иновациите в България се заключават в преместване на производства, базирани на ниската цена на труда. Истински иновации от българи се правят извън България. Достатъчно много сънародници, имащи дарбата и таланта да правят иновации или са се отказали на базата на горе изложеното, или са се преместили извън България,
Изброеното до тук, популизмът, липсата на реформи в съдебната власт, повсеместното налагане на „подмяната“ в иновациите и развитието, на базата на „Законите на Паркинсън“ и „Принципите на Питър“, липсата на визия в самоопределилите се за „патриции“ и субективни причини ме принуди да си оттегля направеното предложение, аргументира се още Марин Мидилев, според когото страната ни губи приоритети в това направление, целенасочено, от 1998 година насам.