По конструкцията на ракетата са разположени камери, изработени от български инженери
3 391 108 бордни карти с имената на хора от цял свят трябваше да полетят с Artemis 1 към Луната, точно в 15:33 часа българско време. Между тях са и много българи, получили „билети“ за полета. Изстрелването обаче бе отложено заради проблем с един от двигателите. Като резервни дати са запазени 2 и 5 септември. Кампанията за набиране на желаещи да останат в историята на мисиите за овладяване на космоса, в раздела за мисията Artemis 1 в сайта на NASA, продължи няколко месеца.
Artemis 1 е тестов полет без екипаж на ракетата Space Launch System (SLS) и космическия кораб Orion. Това пътуване проправя пътя за първата жена и първия цветен човек на Луната. Artemis-1 ще бъде стартова от поредица от все по-сложни мисии, които развиват дългосрочно човешко присъствие на Луната. NASA ще установи устойчиво присъствие там, за да се подготви за мисии до Марс, синтезираха наскоро целта от там.
Ракетата ще е без екипаж, но ще превозва манекени, снабдени със сензори за измерване на радиацията и вибрациите. Интересен факт е, че по конструкцията й са разположени четиринадесет камери, изработени от български инженери. Оптичните уреди ще контролират работата на двигателите, излизането на горивото, откачването на степените и освобождаването на новата спускаема капсула „Орион“.
Камерите, които ще следят полета към Луната, са от линията Bobcat, а техен главен конструктор е инж. д-р Петко Динев, възпитаник на популярния физик Теодосий Теодосиев от математическата гимназия в Казанлък. Създадени са във фирмата на казанлъчанина и издържат на температури от минус 40 до плюс 85 градуса, много силни вибрации и ускорение 100 пъти по-високо от земното.
Полетът бе насрочен за изстрелване от космическия център „Кенеди“, като предстои да се види дали ще има успех при следващия опит. Предвиденото времетраене на мисията е 42 дни. „Артемис 1“, включваща „Орион“ – шестместна капсула за изследване на дълбокия космос, е висока 98 метра и тежи 2 600 тона. Тестовият полет трябваше да излети от стартовия комплекс Кейп Канаверал, който организира лунните мисии на Аполо преди половин век. Амбицията на NASA е да предприеме първата стъпка към връщането на хората на Луната, след 53 години.