Изтича срокът за кандидатстване за подмяна на печки в Димитровград

контакти

Изтича срокът за кандидатстване по новата процедура, даваща възможност за подмяна на старите печки на твърдо гориво и придобиването на екологични уреди за отопление в Димитровград и населените места. Приемът на документи започна на 20 май и продължава до 31 юли, включително.

До този момент около 2500 домакинства са подали документи. Оправдава се очакването, че интересът ще бъде огромен. Преди началото на първия проект бяха идентифицирани 4500 потенциални заявители. Удовлетворени бяха почти 3000. Сега имаме около 2500. Това показва, че надхвърляме прогнозите преди започването на първия проект, коментира заместник-кметът на Община Димитровград Яшо Минков.

За класирането няма изискване кога са подадени документите, освен да са в посочения срок. Освен това програмата не е социална, макар да има и такива елементи. По точка повече получават хора с ТЕЛК, над 70-годишни и домакинства с деца до 2-годишна възраст. Важно е и в кой район се намира жилището. Ако е в централна градска част, точките са повече, за разлика от населено място, например. Причината е в по-сериозното замърсяване на атмосферния въздух.

Всички образци на документи и изисквания са публикувани на сайта на Община Димитровград – тук. Документи се подават всеки работен ден от 09:30 до 18:00 часа в офис, зад сградата на Община Димитровград.

След 1 август, когато приключи набирането на заявления, започваме да ги разглеждаме и да им правим оценка. Очакванията са това да отнеме до 2 месеца. Едно от важните неща е да видим индикативните предпочитания на хората. Тук говорим за мощността на отделните уреди, които искат да бъдат монтирани. Тя може да не е подходяща за конкретното помещение и да се потърсят варианти за корекция. Този въпрос касае климатиците и пелетните котли. Могат да бъдат избрани и термопомпи, припомни Яшо Минков. Монтажът е безвъзмезден. Вътрешната система, когато има радиатори, е за сметка на потребителите.

Над 16 млн. лева е ресурсът по проекта „За по-чист въздух в община Димитровград“, по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Към момента не е ясно колко от средствата ще трябва да бъдат разпределени за отделните уреди. Относително е, защото трябва да се види отделните кандидати какви уреди са заявили. Термопомпите например са доста по-скъпи от климатиците. Предстои да се види и колко от подалите заявления отговарят на критериите, за да бъдат одобрени. Съответно, не е ясно и дали ще има втора покана. Такава би била обявена, ако останат средства след основното класиране.

Избрана е фирма, отговаряща за изпълнението и управлението на проекта, за доставките, монтажите, с контрола е по същия начин. Ще бъде сформиран екип, който ще прави проверки по места дали обстоятелствата отговарят на декларираните, както и дали заявените уреди са подходящи, каза заместник-кметът.

По отношение на контрола той акцентира на последната проверка по първия проект от страна на Управляващия орган от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Проверени са били около 80 адреса с въведени в експлоатация уреди. Забележки не е имало.

По изпълнявания сега проект одобрените ще бъдат поканени да сключат договори. Преди това те ще трябва да предадат старите си печки на твърдо гориво. Основното изискване за участие в проекта е да са се отоплявали по такъв начин. Неговият смисъл е подобряването на атмосферния въздух… След изпълнението на описаните стъпки, ще предстоят доставките и монтажите, по изпълнение на обществените поръчки.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук