Две изложби са предвидени тази седмица в Димитровград. Първата ще бъде открита на 14 ноември (вторник) от 17.30 часа в Художествена галерия „Петко Чурчулиев“. Втората ще бъде открита на 16 ноември (четвъртък) от 17.00 часа в Дом-музей „Пеньо Пенев“.
В зала 1 на галерията ще бъде представена новата изложба „Големите майстори на полския плакат„. На откриването ще свири акустично джаз трио Димитровград и ще присъства директорът на Полски институт – София. Събитието е част от есенните музикални дни „Жул Леви“.
Изложбата ще остане до 6 декември тази година. Тя представлява богат избор от плакати на едни от най-известните имена на представители и следовници на полската плакатна школа, които са част от богатата колекция на Полския институт. Колекцията е пъстра панорама от произведения на автори, свързали своя житейски и творчески път с мощната плакатна традиция. В нея са включени плакати на най-големите майстори: Валдемар Швежи, Стасис Ейдригевичус, Роман Каларус, Анджей Понговски, Ян Леница, Лех Майевски, Мечислав Гуровски и др.
В Дом-музей „Пеньо Пенев“ ще бъде представена изложбата „Четенето през социализма: ГДР и НРБ”. Експозицията е на Федералната фондация за изследване на комунистическата диктатура в Германия, с автор Щефан Воле и е допълнена с българската перспектива от фондация „Софийска платформа“, заедно с Института за изследване на близкото минало и Нов български университет.
Изложбата се предоставя с любезната подкрепа на фондация „Конрад Аденауер“ и Посолството на Федерална република Германия в София. Тя се състои от 24 плаката – 20 са посветени на четенето в Източна Германия и 4 на българската литература през социализма.
В рамките на събитието ще се проведе дискусия на тема „Литературата през социализма: ГДР и НРБ”, с участието на проф. Пламен Дойнов – Нов български университет, доц. Мая Ангелова – Великотърновски университет „Св.св.Кирил и Методий” и д-р Георги Гочев – Нов български университет. Водещ ще бъде проф. Момчил Методиев от Нов български университет и Институт за изследване на близкото минало.