Изложбата „Жените и плакатът“, на Международното триенале на сценичния плакат – София, бе открита в Художествена галерия „Петко Чурчулиев“ – Димитровград, където ще остане до 11 март.
Подредена е много добра селекция на най-добрите съвременни жени-плакатистки в света, подчерта уредникът на димитровградската галерия Емилия Стоева.
Културната история на Димитровград е тясно свързана с театралния плакат. Тук през 80-те години на миналия век се провеждаха първите биеналета на българския театрален плакат. Това бе повод да се появи и Международното триенале, подкрепено финансово от Иван Евлогиев. Получи се приемственост между двата форума. Община Димитровград почти редовно участва в Международното триенале със своя награда – за български автор, припомни Стоева.
Изложбата представи Албена Спасова, съорганизатор на Международното триенале. Това е една много специална изложба за Международното триенале на сценичния плакат. В него могат да бъдат видени плакати от първото до последното десето издание. Особено вълнуващо е да сме в Димитровград, защото наистина сме исторически и емоционално свързани с този град, коментира Албена Спасова.
Тя сподели, че половината от колекцията, с единични плакати, остава дарение от триеналето към фонда на галерията в Димитровград. Спасова подчерта, че няма друга галерия в страната, която да има фонд от плакати и това е безценно.
В изложбата са показани на 21 съвременни български и световни плакатистки. Сред тях са легендарните фигури Розмари Тиси (Щвейцария), Пола Шер (САЩ), Гите Кат (Дания), знакови имена като Люба Томова, удостоена с голямата награда на Международно триенале на сценичния плакат – София 2022, Капка Кънева, носителка на наградата на Димитровград, както и цяла поредица художнички, включително и такива, отличени за своите дебюти. Всички те са награждавани или са участвали в журитата, в някое от 10-те досегашни издания на триеналето.
Специално място в експозицията е отделено на почетната участничка – голямата българска плакатистка Ралица Станоева (1940-2024)
Селекцията обединява плакати, донесли награди на своите авторки, но заедно с това и техни най-нови произведения.
От своето създаване през 1994 г. до днес Международното триенале на сценичния плакат – София се доказа като платформа, която привлича елита на световния плакат. Допълнителна информация на следния линк.