Малцина в България знаят кой е авторът на музиката на безсмъртния химн “Тих бял Дунав се вълнува”. Дори в Благоевград името Иван Караджов е почти неизвестно. А то е на е автора на музиката на песента по текст на Иван Вазов, с който поколения българи – от Вардар и Егея – до Дунав и Черно море са закърмени.
Иван Христов Караджов е роден на 8 декември 1875 година в горноджумайското /благоевградско/ село Лешко. Със стипендия на Българската екзархия е изпратен да учи в българското класно училище в Цариград. После завършва Солунската българска гимназия, където се присъединява към ВМРО. Става учител в Горна Джумая, по нотно пеене, а после даскалува в Скопското българско педагогическо училище (1895 – 1898 г.). Образованието си завършва през 1902 година в Императорската певческа школа в Санкт Петербург, където 2 години по-рано, заедно с Кръсте Мисирков и други студенти създават българска студентска група.
След завръщането си от Русия Иван Караджов е назначен за учител по пеене в Солунската българска мъжка гимназия “Св. Св. Кирил и Методий”, която понастоящем е в Благоевград. По време на Илинденско-Преображенското въстание турската власт го праща в затвора. След освобождаването му в 1904 година в периода 1905 -1907 г. учителства в Серското българско педагогическо училище и същевременно е окръжен ръководител на ВМРО. Заподозрян от властите, бяга в България. Става учител в Пазарджик, после и в Дупница. След Младотурската революция в 1908 г. отново е учител в Солун. Караджов е сред учредителите на Съюза на българските конституционни клубове. В 1909 г. именно в Солун, градът на братята Кирил и Методий той композира музиката на песента. „Тих бял Дунав се вълнува“, заради което е преследван от властите, наказан и преместен да преподава в Солунската българска девическа гимназия.
За първи път песента “Тих бял Дунав се вълнува”, се пее от учениците в двете български гимназии в Солун. През октомври 1910 г. по време на обезоръжителната акция е тормозен отново от властите. През Балканската война Иван Караджов е доброволец в Македоно-одринското опълчение на Българската армия. Преследван е от правителството на Александър Стамболийски, което прави опит да го убие, заедно с Михаил Монев и Иван Попевтимов. Иван Караджов умира на 24 май 1934г. в Горна Джумая, където е пограбан в старите гробища.
Тези интересни исторически факти от поредица „От българската история“ са предоставени на вниманието ви от самодейците и членове на Народно читалище „Иван Вазов 1908“ село Здравец и Клуб “ Родолюбие и Краезнание“, под ръководството на Дилян Диянов Хараламбиев,член на читалището.
На водещата снимка: Партизанският отряд на Иван Караджов в Хума през Първата световна война, май 1916 г.