Повечето монументални творби, особено тези на открито, с времето отстъпват от авторите или колективите, които са ги създали, забравени са моментите на откриването и заживяват свой собствен живот.
Знаете ли, например, чия е монументалната творба, на сградата зад бившето кино „Миньор“ в Димитровград, при кръстовището с бул. „Георги С. Раковски“? Произведението е на световноизвестния гръцки художник от български произход Михалис Гарудис.
Повод да го припомним е експозицията – вернисаж „Завръщането“, с работи на Гарудис, която бе представена в софийската галерия „Българи“, където ще остане до 15 октомври. В нея са подредени творби от последните години на твореца, подбрани от ателието му в Солун. Те покриват голяма част от най-характерните му цикли, в които той отново използва познатите мотиви-метафори, като въжето, изхвърлени от човека ненужни предмети, патинирани от времето греди, морски камъни, черупки от миди, пеперуди, образуващи визионерски композиции с неприкрит подтекст за днешния и още повече бъдещ свят. Този, който за Михалис не включваше човека-матрица, а човек от плът, кръв и интуиция, способен да разчете посланието, споделя преди откриването проф. Аксиния Джурова – български учен, специалист в историята на изкуството, филологията и кодикологията.
Малко известен сред широката публика е фактът, че произведение на Михалис Гарудис краси центъра на Димитровград. „Единство на науката и практиката“ се нарича творбата, намираща се на открито – на бул. „Г. С. Раквски“ 19, на сградата на бивш ТПК „Лиляна Димитрова“, сега „ЛиДи“. Тя представлява декоративна мозайка от камък, правена през 1975 г. от Михалис Гарудис, в съавторство с Кольо Гецов.
Монументът не е сред най-добрите от творчеството на Михалис Гарудис. Той не е характерен за неговата работа през годините, но показва първите му стъпки, коментира преди години Надежда Стойнева, тогава, главен уредник на Градска художествена галерия „Петко Чурчулиев“ – Димитровград. Стойнева разкри още, че има още един стенопис в ОУ „Пенчо Славейков“, дело на гръцкия художник, в съавторство с Петко Чурчулиев и Кольо Гецов. Картини на Михалис Гарудис не са заведени във фонда на димитровградската галерия. Негови произведения, обаче, са били показвани в изложби през 2012-а и 2013 година.
Роден в Гърция в Димотишкото село Булгаркьой през 1940 г., Михалис е дете на участник в Гръцката гражданска война (1946-1949). Израсъл в емиграция, подобно на по-голяма част от децата, останали без родители (майка му е убита през 1949 г.). В 1948 г. той се озовава първо в Унгария и по-късно, през 1955 г., в България. Завършва Художествената гимназия и Академия в София през 1965 г. при проф. Илия Петров и много скоро става любимец на артистичните среди у нас със своя завладяващ характер и специфично изкуство с елементи на носталгия по Античността и Византия. Сложната му композиционна структура на картините носеше препратки от гръцката култура, които органично влизаха в колажната му техника, съчетана с виртуозност на рисунъка и финес на колорита, споделя още проф. Джурова. Михалис Гарудис си отива от този свят през 2021 г., непосредствено след изложбата в София, посветена на 80-годишнината му.