Преди няколко дни Народното събрание прие промени в Закона за лова и опазване на дивеча, които позволяват лов на дива свиня да започне от 18 юли, а не от 1 октомври, както досега. Ловци се обявиха против това, поради различни причини, дори съзряха конспирация. Законовите промени са свързани преди всичко с африканска чума по свинете. Такава е установена на 60 км от българската граница – в Румъния, където има много огнища на болестта.
Темата бе разгледана в часа на Милен Цветков по Нова тв, с участието на Роберт Атанасов – главен редактор на списание „Български ловец“ и Стилиян Герасков – главен експерт в направление „Лов“ в Национално ловно рибарско сдружение – съюз на ловците и риболовците в България.
Ако този лов бъде разрешен, ще нанесе непоправими щети за дълъг период от време. Ловът чрез подгонване, практикуван от години от октомври месец, се осъществява чрез кучета. Те не правят разлика дали е сърна или еленче. Когато животното е малко и няма изграден инстинкт за самозащита – го нападат и убиват, въобще не стигат до ловците, които трябва да отстрелят дивеча. Друг проблем с подгонването е смяната на местообитанието – миграция. Заразен дивеч мигрира в други райони, заразява друг дивеч. Предимството ни пред други европейски държави, в които има африканска чума, е, че при нас няма доказано огнище, коментира Атанасов.
По закон, при групов лов се използват до 10 кучета, които претърсват изцяло конкретния ловностопански район. В случая имаме ситуация, в която приплодите – малките елени и сърни, са родени май-юни месец и са беззащитни в момента. Създавайки условия да се ловува през лятото, предпоставките са ловните райони да бъдат претършувани многократно. Така тазгодишното поколение може да бъде унищожено почти изцяло, обясни Герасков.
Според събеседниците, има още проблеми, при евентуален летен лов. Планините сега са зелени, ходят много туристи, събирачи на гъби и билки, което създава потенциална опасност при стрелба. От друга страна, през есента листата са опадали, видимостта е по-голяма, а и малките вече са пораснали и имат инстинкт да се крият.
Този законопроект не беше съгласуван на експертно ниво нито с нас, нито, доколкото знам, с Изпълнителна агенция по горите, не беше подложен на обществено обсъждане. Нещата станаха много бързо, необяснимо за нас. На 4 юли беше внесен законопроектът, на 11-ти – разгледан в пленарна зала, гласуван на първо и второ четене, в рамките на един ден, поясни главният експерт.
Тук има или теория за конспирация, или пълна некомпетенстност. Конспирацията е да остане земята без дивеч. В следващ момент, когато няма основание за лов, ще отпадне необходимостта от притежание на оръжие. Предполага се, че ще има карантина, примерно – спиране на лова за 5 години, отпада необходимостта от притежание на ловно оръжие, което ще бъде събрано. Най-голямата армия е тази на ловците – 130 хиляди човека, продължи разговора главният редактор, повече от който може да видите тук.
Нагласата на ловците за групов лов на дива свиня през лятото е за мълчалив отказ. Това заяви Васил Дончев, председател на сдружението на ловците и риболовците в Кърджали, цитиран от БНР. Русенските ловци предлагат ловът на диви прасета да се отложи за есента, допълва по темата БНТ. Ловците подчертават, че все още неприбраните посеви не позволяват нормално ловуване. Освен това, при високите летни температури е пълно с мухи и започва ферментация на убитото животно, да не говорим за съхранението, защото резултатът от африканската чума излиза след 5 дни…
Същевременно, до края на седмицата стопанисващите дивеча във всички ловностопански райони на страната ще получат комплекти за вземане на проби от отстреляните диви свине, за изследване на месото за трихелоза и африканска чума, по информация на „24 часа“, цитирана от БТА. Общо 40 000 броя са комплектите, които вчера са получени от регионалните дирекции по горите и предстои получаването им от всички структури, стопанисващи дивеча.
Снимка: pixabay