[quote]В НЯКОИ ОТ БИТКИТЕ С ВЛАДИКАВКАЗЦИ СЕ СРАЖАВА И ОТРЯДЪТ НА КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА[/quote]
Редом с русите, украинците, белорусите, финландците и многото други народи в състава на Руската империя, дали приноса си за освобождението на България, своето достойно място заема и един малък народ – осетинците. В състава на Владикавказкият казашки полк от I-а бригада на Кавказката казашка дивизия, те участват в редица битки, командвани от прославени пълководци – генералите Михаил Скобелев, Йосиф Гурко, Николай Столетов, Фьодор Радецки. Съставът на Владикавказкия полк е малко повече от 300 души. Мястото на убитите и ранените се попълвало постоянно с подкрепления от Осетия. Непосредствено участие във военните действия вземат около 2000 осетинци.
Много от тях се включват влизат във войната като доброволци. Включително по няколко от семейство – бащи и синове, чичовци и племенници, родни братя. Осетинските войници в състава на руската армия показват чудеса от мъжество и героизъм. Те участват в почти всички сражения на Балканите, покривайки се с безсмъртна слава в боевете за Ловеч, Плевен, Шипка, Правец, Горен Богров, Пловдив и други градове на България. В някои от битките с Владикавказкия полк се сражава и отрядът на славния капитан Петко Войвода.
За бойни качества, проявени на Балканския военен театър, Осетинският дивизион е получава Георгиевското знаме. 400 бойци са удостоени с орден „Свети Георги“, I, II, III и IV степен, а мнозина и с други бойни отличия. За качеството на тази войска свидетелства писмо на генерал-майор Михаил Скобелев до император Александър II. В него той е кратък: “Изпратете повече осетинци!”. С такъв произход е и личният адютант на генерала – Джамболат Константинович Абадзиев, стигнал по-късно до чин генерал-лейтенант. Абадзиев участва практически във всички сражения на Скобелев. Бие се храбро при Плевен, Химитлийския проход, Шейново. Отличава се в битката при Ловеч. Участва в овладяването на височината Стратеш, води щурмовите колони и престрелката при Плевенското шосе. Със Скобелев достига до Сан Стефано. За храбростта си 3 пъти получава войнишкият „Георгиевски кръст” и е произведен в офицерско звание прапоршчик.
Награждаван е и с българските ордени „Свети Александър“ III ст. (1896) и „За храброст“ (1903).
Дудар Караев, отстъпил коня си на тежко ранения подполковник Калитин и бранил до последно с него Самарското знаме, Асламурза Есиев, кадрови офицер, доброволно събрал и въоръжил конен дивизион, Инал Кусов, Гуда Бекузаров и Беслон Сокаев, отличили се с отнемането на 2 вражески знамена, Данилбек Цаликов, Идрис Шананев… Техните и на стотици други доблестни осетинци подвизи са оценени от България. Подвигът им не е забравен. Паметници на падналите стоят и днес. Сред тях се извисява монументът на легендарния връх Шипка. Върху него са изписани имената на 2000 загинали войници и офицери от Русия. Сред тях 166 са осетинци.
За текста са използвани материали и снимка от http://zovnews.com