Легенда за жертвано бяло магаре разказват стари хора в димитровградското село Добрич. То било заровено неизвестно кога в местността „Дурхана”, в близост до населеното място. Причината да го направят, според историята, била да вали плодороден дъжд на нивите. Хората свързват това жертвоприношение с езически ритуал, практикуван по нашите земи назад във вековете. Загадка засега остава дали той се е осъществил публично или тайно.
Пази ли жертваното бяло магаре Добрич от стихиите и климатичните капризи? Явно да, споделят някои. Като доказателство те подчертават, че мощната буря тези дни, връхлетяла Димитровград и още няколко населени места, някак си минала по-встрани от Добрич. Имало някоя и друга извита ламарина от вятъра, но ситуацията била далеч по-различна от тази по другите засегнати места.
Не е ясно къде точно в „Дурхана” е заровено бялото магаре. Няма да е чудно обаче, ако посветени посещават мястото в определени моменти на годината. Правят ли го или не, със сигурност мнозина таят надежди, че пороите и бурите ще продължат да заобикалят Добрич.
Защо бяло магаре? На първо място – магарето е типично селскостопанско животно, опитомено 3000 години преди новата ера. Още от древността хората използват магаретата в стопанския си живот. Белият цвят пък се свързва със светлина, доброта, невинност, скромност, успешно начало. Освен това магаретата са символ на упоритост издръжливост, инат Бели не се срещат често, а редките неща са ценни. Сигурно в Добрич навремето са имали проблем преди да намерят животно с такъв цвят. Вероятно магарето не е било изцяло бяло. Трябвало е да има и други оттенъци по тялото, защото живеем в несъвършен свят, смятат някои.