От 7 февруари 2022 г. започва реалното изпълнение и подмяната на старите отоплителните уреди с климатици, по проекта „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Димитровград чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление“. Това стана ясно на проведена днес среща между кмета на общината Иво Димов, ръководителя на проекта Марияна Христова и управителя на фирмата-изпълнител Атанас Лозанов, съобщиха от Общинска администрация.
От утре представител на фирмата, която координира процеса, ще се свързва по телефона с първите 100 човека, по поредността на сключване на договорите.
Гражданите, които желаят монтажът да става още сега, в отоплителния сезон, ще трябва да заявят съгласието си с подписване на декларация. След заявеното желание от тяхна страна, от фирмата-изпълнител ще уговорят с тях удобен ден и час за осъществяването на монтажа. До седмица след монтирането на новите климатици, хората ще трябва да предадат старите си печки на твърдо гориво на друга фирма, която е оторизирана да извършва тази дейност.
2815 климатика трябва да бъдат монтирани до 31.12.2023 г., когато изтича и срокът за изпълнение на проекта.
От Общината уточняват, че вчера изтече срокът и по другата процедура за подаване на оферти, за избор на доставчици на отоплителни устройства за битово отопление на газ, пелети и радиатори.
Проектът е най-големият реализиран в момента от Община Димитровград и се финансира по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” Финансирането е на стойност 7 555 396,72 лева, от които 6 422 087,21 лева от Кохезионния фонд на Европейския съюз и 1 133 309,51 лева национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България.
Седем общини в страната са одобрени да реализират проектите за подобряване качеството на атмосферния въздух, като Димитровград е една от тях.
Димитровград е втората община в страната, която преминава към етапа с реално изпълнение на дейностите по монтажа на новите климатици. До момента само София е стартирала тази процедура.
Общата цел на проекта е да се подобри качеството на атмосферния въздух в община Димитровград чрез намаляване на емисиите на фини прахови частици (ФПЧ10) от битовото отопление, като един от основните източници на замърсяване на въздуха. Специфичната му цел е да се подменят отоплителните уреди на твърдо гориво на домакинства с алтернативни видове отоплителни устройства.