Много са положителните ефекти от онлайн формата, казва учителят по български език и литература Катя Атанасова
Съвсем скоро учителите ще започнат да пишат оценки на учениците си, след въведеното дистанционно обучение. Дадена е възможност на преподавателите да намерят най-добрите форми на препитване, тъй като онлайн формата предоставя разнообразни възможности. Тя стартира на 16 март и продължава до 13 май, засега.
Три са към момента вариантите за текущи изпити, разказа учителят по български език и литература в ПМГ „Иван Вазов“ – Димитровград Катя Атанасова, която преподава на 8-те и 11-те класове. Използваме тестове, устно изпитване и поставяне на индивидуални задачи, на база на които ще пишем оценките. Те се въвеждат в електронен дневник на съответната платформа, на която учениците и родителите веднага ги получават. Днес вече проведох първите тестове с учениците, акцентира тя.
Учителят подчерта, че тестът се прави за определено време, което ограничава възможността за преписване и прави резултатите съвсем реални. Устното изпитване става с видео и аудио връзка, а в чата могат да се задават въпроси. Допълнително се раздават индивидуални проекти и презентации, за които идеи могат да дават и учениците.
Водя онлайн уроци на 6 класа. Това не ме обърква, защото караме по програма часовете, както си е в нормална учебна среда. В началото имаше трудности, защото не всички имаха достатъчно висока дигитална грамотност, но бързо се научават. Текущите, като технически проблеми, са много редки и учебният процес е успешен, казва учителят.
Отчитам много положителни ефекти от онлайн обучението. Изненадващ ефект за мен, като филолог, бе, че децата започват да се учат да пишат много по-грамотно. Освен това, те могат да правят неща, които досега не са възлагани, да се изявяват и да търсят по забавен начин много неща в мрежата. С колегите също действаме много по-креативно. Обменяме и споделяме информации и разработки, за да обогатим учебния процес, споделя Катя Атанасова.