Таксата за битови отпадъци в община Димитровград няма да претърпи промяна за следващата 2019 година, а ставките са такива от 2011 г. Днес Общинският съвет прие решение, за план-сметка за разходите за дейността – сметосъбиране и сметоизвозване, обезвреждане на битови отпадъци, поддържане на чистотата, както и определяне на размера на такса битови отпадъци за населени места в общината.
Не правим промени, независимо от това, че отчисленията към Регионалната инспекция по околна среда и води /РИОСВ/ скачат, коментира кметът Иво Димов.
Отчисленията са по Закона за управлението на отпадъците, според Наредба 7 от 2013 г. за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци. Ако през настоящата година Общината заплаща 45 лева на тон депониран отпадък, то през следващата става 57 лева на тон, по сметката на РИОСВ. Предвидено е през 2020 г. тези отчисления да станат 95 лева на тон. Община Димитровград хвърля битовите си отпадъци на депото в Гарваново. Прогнозно, през 2019 г. там ще постъпят 16 500 тона боклук.
Сумата нараства неимоверно по отчисленията. Сметките не са готови все още, но най-вероятно, през тази и следващата година, Общината ще дофинансира дейността. Това допълни кметът Иво Димов и подчерта, че вече 8 години промилите, определящи таксата за битови отпадъци, не претърпяват промени. Градоначалникът, в същото време, припомни, че в началото на предходния мандат такса битови отпадъци за фирми бе намалена от 10 на 8 промила… Но идва момент, в който тези отчисления, които вървят всяка година, трябва да се покриват отнякъде…
Основната идея е да се депонира по-малко отпадък, т. е. да стимулираме разделното събиране, за да може този отпадък да се преработва, а твърдият да се депонира. С други думи – до депото да достига колкото се може по-малко отпадък, поясни Димов, изразявайки опасенията си за следващите години.
Градоначалникът подчерта още, че предстои нова законова мярка, в частта за битови отпадъци.Новият закон трябваше да влезе в сила от следващата година. По настояване на Сдружението на общините, бе отложен и се очаква да стане факт от 2022 г. Причината – трябвало е всеки един гражданин, от януари до март, да посети съответната данъчна служба и да декларира обстоятелства, като брой жители в апартамент или къща, квадратура и т. н. Решено е обаче да се съчетаят нещата с преброяване на населението през 2021 г. За пояснение, към момента таксата за битови отпадъци за населението се определя на база промили върху данъчната оценка на недвижимите имоти. За град Димитровград, например, тези промили са 4.5.
План-сметката за 2019 г. за поддържане на чистотата в община Димитровград е 4 040 874 лева. Допълнителни подробности може да видите в 9-та точка от дневния ред на декемврийското заседание, на следния линк.