Заместник-кметът на община Димитровград Яшо Минков е избран за вицепрезидент на Асоциация АТРИУМ на провелото се вчера, 9 юни. общо събрание на Асоциацията. За президент е избран видният италиански учен архитект професор Улисе Трамонти, който наследи мястото на дългогодишния президент професор Джон Патрик Лийч, информират от Общината.
В Асоциация АТРИУМ членуват 18 европейски общини, от които 13 италиански (Бертиноро, Карбония, Кастрокаро, Червия, Чезенатико, Ферара, Форли, Форлимпополи, Мерано, Предапио, Торвискоза, Трезиняна и Чезена), 2 хърватски (Лабин и Раша), 2 румънски (Яши и Щеи) и българската Димитровград.
Асоциация АТРИУМ е учредена през юни 2013 г. от партньорите по проекта ATRIUM (2011—2013 г.), финансиран по програма „Югоизточна Европа“. Проектът подчерта ключов елемент от европейската история от 20-ти век: културното наследство и паметта, свързани с тоталитарните режими и тяхното конкретно архитектурно наследство. Основният резултат от сътрудничеството между партньорите беше поставянето и развиването за първи път на темата и проблематиката на противоречивото наследство – както материално, така и нематериално, за да се „открият“ споделени исторически елементи. Успешното изпълнение на Проект АТРИУМ доведе до обявяването като му като културен маршрут АТРИУМ и включването му като 27-ия културен маршрут на Съвета на Европа.
Основните цели на Асоциацията са: разпространяване на знания, защита и насърчаване на европейското наследство (както материално, така и нематериално), свързано с архитектурата и историята на 20-ти век, със специален акцент върху периодите, белязани от диктаторски и тоталитарни режими в Европа; координиране на местните европейски маршрути на архитектурата на тоталитарните режими на 20-ти век в рамките на единен транснационален маршрут ATRIUM; извършване на дейности насочени към насърчаване на научните изследвания, знанията и повишаването на културните и архитектурни обекти и маршрути в сътрудничество с университети и изследователски центрове; насърчаване на културен туризъм, който повишава критична историческа и естетическа оценка на противоречивото наследство, способна да насърчава ценностите на Съвета на Европа.
В дейността си Асоциацията работи в тясно партньорско сътрудничество с университета във Флоренция (Италия), университета в Болоня (Италия), университета в Любляна (Словения), Словашката академия на науките, Баухаус университет Ваймар (Германия), Националния институт за културното наследство Букурещ (Румъния), Университета в Екзетър (Великобритания), УАСГ София, университетите в Лестър и Кембридж (Великобритания), ВТН Технологичен Институт Карлскрона (Швеция), Университета на Валядолид (Испания), СУ „Климент Охридски“ и редица други университети, институти и научни центрове и организации. Асоциацията има в структурата си и научен комитет, съставен от редица известни учени от Европа в областите градско планиране, архитектура, урбанистична социология, културни маршрути и история.
Освен научна дейност Асоциацията активно участва в изпълнението на Европейски проекти, като има вече десетки реализирани такива, в момента се изпълняват 4 проекта, два от които с участието на община Димитровград, като по единия е водещ партньор.