Законопроект: Таван на надценките върху основни храни

Цените в България надвишават значително тези в Западна Европа, според БСП-ОЛ

Законопроект за таван на надценките върху основни хранителни продукти представиха в Народното събрание председателят на гражданска платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова и депутати от БСП – Обединена левица. Според тях тази мярка е наложителна, за да се спре т.нар. „инфлация на алчността“, която оскъпява стоките далеч над реалните инфлационни нива.

Те представиха потребителска кошница, включваща яйца, брашно, захар, мляко и ориз с част от продуктите с най-висок ръст на цените през последните години.

„През 2020-та година тази кошница е струвала 8 лева. Сумарно тези основни хранителни продукти в момента струват 17 лева и 10 стотинки – 115% по-скъпо. Това е безобразен ръст на цените на основни хранителни продукти, който надвишава многократно инфлацията за този период. По данни на НСИ тя е само 34%. Това налага държавата да се намеси, защото надценките на тези основни храни в търговските вериги достигат до 50%“, заяви Мая Манолова.

Нина Димитрова и Габриел Вълков от БСП – Обединена левица дадоха примери как яйцата са поскъпнали през последните 4 години със 150-200%, прясното мляко – със 119%, оризът – с 83%, брашното – с 92%, захарта – със 79%. Депутатите подчертаха, че високите търговски надценки водят до драстично поскъпване на храните и нанасят тежък удар върху най-уязвимите групи – пенсионерите и работещите бедни.

Законопроектът предвижда ограничение на търговските надценки до 10% на основни хранителни продукти. Вносителите предвиждат списък от 70 основни храни. Конкретният списък и брой ще трябва да бъде определен от Министерски съвет.

„Това не е таван на цените, а таван на надценките, за да не бъдат смачкани българските производители, както се случи в някои други държави“, подчерта Манолова. Законът ще важи само за големите търговски вериги с годишен оборот над 10 милиона лева. За тези, които нарушават правилата, се предвиждат строги санкции – глоби в размер на до 3% от оборота.

Нина Димитрова посочи, че цените в България надвишават значително тези в Западна Европа, въпреки че доходите са значително по-ниски. „Основни храни в България са два пъти по-скъпи в сравнение с Германия или Австрия, докато средните заплати са двойно по-ниски“, заяви Димитрова.

Инфлацията за последните пет години е 34%, но цените на основните храни са се увеличили с 120%. Това според депутатите е доказателство за спекулативно завишаване на надценките.

Вносителите на законопроекта подчертаха, че подобни мерки вече действат в редица европейски държави. Франция регулира цените на 5000 стоки, а в Гърция и Хърватия супермаркетите предлагат „кошници“ с контролирани цени.

„България е най-бедната държава в ЕС и е единствената, която още не е въвела такъв механизъм за защита на потребителите“, отбеляза Манолова. Според нея, законопроектът е в интерес на всички български граждани, затова ще бъде търсена подкрепа от всички парламентарни сили.

Междувременно стана ясно, че в България също вече има призив за бойкот на супермаркетите, по примера на други страни на Балканите. Датата е 13 февруари.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук