Учениците трябва да знаят, но и да имат умения, което минава през промяна на фокуса в образованието, подчерта Красимир Вълчев
Цел и политика е всички училища да преминат към едносменен режим на обучение, което може да стане до 10 години, коментира в Димитровград министърът на образованието Красимир Вълчев. В първите два дни на седмицата той посети учебни заведения в област Хасково, за да представи правителствените политики и проектите в ресора и възможността за по-тясно взаимодействие между държавните институции и местната власт.
В Димитровград той бе в ОУ „Пенчо Славейков“, където бе посрещнат от кмета Иво Димов, директора на училището Снежана Ангелова, областния управител д-р Стефка Здравкова, народният представител Евгения Агнегова, началника на Регионалното управление на образованието Христина Боева, педагози. Част от програмата му включи посещение на Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Джордано Бруно“, където бе планирано откриването на единствената по рода си в България постоянна изложба „Българска астрономическа книга“.
Отговорът за сменния режим трябва да бъде разделен на две – училища, които са на едносменен, и на двусменен режим. При едносменния режим, ограничението да почват по-късно и да приключват по-рано е целодневната организация, каквато искаме да има. Поставената цел през тази и следващите години е да променим условията на целодневната организация, като преход към по-гъвкави форми, каквито вече въвеждаме, подчерта министър Красимир Вълчев.
По-трудно е с двусменния режим, тъй като той не може да се вмести сутрин и следобед, така, че да се започва по-късно и да се приключва по-рано. Основни причини са, че трябва да се построят още сгради, други да се достроят и да се преструктурира броят на паралелките. Може би, разумно е да смятаме, че това може да стане до 10 години, смята Вълчев.
Той допълни, че в следващите години е необходимо да бъде сменен фокусът на образователния процес. Учениците трябва не само да трупат знания, но и умения, както и да повишим интереса и активността им. Това минава през промяна на учебните програми и методи на преподаване, учебните материали и изпитите, заяви образователният министър.
Красимир Вълчев пристигна в региона, в условия на грипна епидемия и отсъствие на децата от школо. Според него, дните в грипната ваканция ще доведат до затруднения, но учителите ще успеят да преструктурират учебния материал.