Трябва да се търси мирно решение, но ще е трудно за двата лагера, казва чатботът
Войната в Украйна няма да е продължителна, ще свърши буквално за дни. Такива бяха мненията на немалко хора, когато Русия нахлу в обширните територии на югозападната си съседка. Година по-късно, тази прогноза е напълно опровергана.
Не само, че войната не е приключила, ами не се виждат и никакви изгледи за край на конфликта, започнал на 24 февруари 2022 г. с настъплението на Русия в Украйна. Тъкмо напротив, говори се за нови офанзиви, обвързвани с печалната годишнина.
Анализатори се затрудняват с отговора на въпроси за евентуален свършек на сблъсъка. Изкуственият интелект на ChatGPT няма такъв проблем – формулира логични отговори, влиза в диалог, признава неправилни предпоставки… Ето какво отговори чатботът на два въпроса за изхода от конфликта:
- Как и кога ще приключи войната в Украйна?
- Не мога да предскажа как или кога ще приключи конфликтът в Украйна. Това зависи от много фактори, включително от политическите решения на управлението на Украйна, Русия и други съседни държави, както и от отношенията между тези държави и международната общност. Важно е да се продължи работата за мирно решение на конфликта, включително преговори и дипломация, за защита на правата на човека и хуманитарните нужди на пострадалите в зоната на конфликта.
- Но, въпреки всичко, по-близо ли са страните до примирието, отколкото преди година?
- Съществуват отделни положителни и отрицателни развития в конфликта в Украйна, но общо взето, не мога да кажа дали страните са близо до началото в сравнение с преди година. Преговорите продължават, но все още има насилие и напрежение в зоната на конфликта. Положително развитие беше подновяването на преките преговори между Украйна и Русия през 2021 година, след почти тригодишна пауза. Въпреки това, все още има много предизвикателства пред двата лагера за постигане на мирно решение на конфликта, включително на териториите, които имат контрол, управление на различни политически интереси и оспорвания относно границите и националната идентичност.
ChatGPT отговаря учудващо добре и логично. Все пак, има и предупреждения за потенциални рискове и неточности в отговорите, свързани с все още неусъвършенстваната технология. Една от посочваните опасности е за пристрастие. Така е обаче и при хората и то в значителна степен.
Снимка: Financial Times