Лятото е време за повече излети и посещения на интересни места. Едно такова ще ви предложим тук. Място свято, красиво, обвеяно с предания и легенди – Устремският манастир „Света Троица“. Нарича се Устремски, по името на близкото тополовградско село Устрем, също Вакъфски, както се е наричало селото до 1934 година, но му казват още Хайдушкия манастир. И има защо. Любимо място бил на войводи и дружини, а Христо войвода от Сливен, като се замонашил дори му станал игумен.
Хайдушкия манастир се намира на около 3 км. от Устрем, на 13 от Тополовград и на 12 от град Елхово. До самата порта се стига с кола, като посоката е Тополовград – Устрем и отбивка вдясно, указана с табела. Пътят е добър и много приятен, каквато е и околността на обителта – с рекичка, поляни, възможности за пикник в свободен ден. Самият манастир е чист, спретнат, грижливо поддържан. В двора бликат бистроструйни чешми, засадени са много цветя и зелени растения, издигната е хубава голяма беседка. Под покрива й има чешма в средата на малък шадраван, в който плуват златни рибки. Има и няколко клетки с пауни и други птици. Изобщо – спокойно, тихо, приятно място за очите и душата. Идвайки тук човек чувства онова смирение и миг покой, тъй липсващи и трудно достигани в забързаните градските дни. Още повече се засилват чувствата с влизането в манастирската църква „Св. Троица“, впечатляваща с богатата си иконопис и разкошен резбован иконостас, с три реда икони, зографисани през Възраждането.
Храмът е издигнат през 1836 година. Представлява трикорабна, едноаспидна каменна сграда без купол, чиято вътрешна част осветяват тесни и широки прозорци. В „Св. Троица“ е вградена по-старата, първа църква „Св. Св. Петър и Павел“. Предполага се, че нейната история започва от 840 – 845 г., но датирането се основава главно на предание, свързано с друга – най-старата църква в околността, намираща се в скална пещера на около 500 м. от днешната. Известна е като „Вехтата черква“, в която се пазели две икони – на апостолите Петър и Павел. Криели ги тук от иконоборците. Според легендата, за святото място се грижел козар, който една нощ сънувал апостол Петър, а светецът му обещал ключ към Небесното царство, ако направи така, че долу, в ниското, се изгради истински храм, а той самият започне да проповядва християнство сред хората. Козарят не се поколебал – продал животните, обрекъл парите за богоугодното дело и започнал да разказвал на местното население съня си. Хората решили да изпълнят волята на Свети Петър, събрали още средства и изградили църква – „Св. Св. Петър и Павел“.
Преданието разказва игуменията на която попаднахме в църквата, докато палехме по свещица за здравето на живи и за душите на починали близки. От нея научихме интересни неща за историята на обителта, показа ни и входа към подземие, където в дървен сандък са събрани хайдушки кости. В него се влиза през вратичка, после надолу – по тесни стълби. Помещението е малко, изградено под олтара като скривалище в хайдушки времена. Защото това е друга част от историята на Устремския манастир, неслучайно наричан и Хайдушки.
Кога точно е основан той не е съвсем ясно. Предполага се, през 14 век, но първите сведения за „Св. Троица“ са от 15-ти, когато името се споменава в османски документи. В годините след това обителта има превратна съдба. Разрушавана е няколко пъти, после отново възстановявана.
По време на кърджалийските размирици в края на 18-и и началото на 19-и век Устремският манастир претърпял разграбване и разрушение, но бил възстановен с голямата помощ на Индже войвода, Кара Кольо и Христо войвода от Сливен, който дори се замонашил, приел името Хрисант и станал игумен на обновената обител. През 1813 г. Хрисант починал. Погребали го в манастира. Надгробният камък може да се види в преддверието на църквата.
Легендите и историята неразривно свързват Индже войвода и байрактаря му Кара Кольо с манастира по онова време. Особено популярен сред местното население бил Кара Кольо, наречен Омарчалията, по името на селото си – Омарчево, край Нова Загора. Той често посещавал „Св. Троица“, срещал се с местните хора, помагал и ги бранел от несправедливости. Имал много приятели и ятаци, на които, при нужда разчитал. Народът го обичал и създал песни за него. Огласяли с тях празника на манастира – Петдесетница, когато се събирали хора от цялата Сакар планина.
Но, до тук с легендите. В исторически план, по време на Руско – турската война от 1828 – 1829 г. манастирът пак е разрушен и отново възстановен през 1836. Построена е и сегашната църква „Св. Троица“, като са използвани зидовете на стария храм „Св. Св. Петър и Павел“. Обителта се превръща в истинска крепост на българския дух в Сакарския край, твърдина срещу засилените попълзновения на гръцките духовници. През 1870 г. те, все пак, успяват да прогонят игумена Никандри, слагат на мястото му свой човек и започват продажба на имущество и имоти. Едва през 1898 г. манастирът става отново български. Но с това тегобите на святото място не свършват. Нов пожар, през 1951 година изпепелява част от сградите в източното и северното крило, в последствие реконструирани. Може би – да се унищожат документи за собственост и да се отнемат земи от новата власт, допускат възрастни хора. По това време манастирът вече е женски, какъвто е и днес. Мъжки е бил до 1909 година.
…Това е историята, вкратце. Ако искате да усетите полъха й, ако искате да се потопите в атмосферата на легендите, духа на вярата и красотата на природата в Сакар, сами посетете манастира.