Почти три четвърти от гражданите на ЕС (74%) смятат, че страната им е получила ползи от членството си в ЕС. Това е най-високият резултат, регистриран някога в проучване на Евробарометър за този въпрос, откакто е зададен за първи път през 1983 г. Българският показател за ползите от членството в Съюза, въпреки че е най-ниският за ЕС – 61%, демонстрира покачване от 8 процентни пункта спрямо предишното проучване от юни-юли 2024 г. По този показател България е в една група с Франция, Гърция, Чехия и Австрия, всяка с 65%.
Във връзка с настоящия контекст респондентите посочват приноса на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (35%) като основната причина, поради която членството в Съюза се счита за полезно. За 54% от българските анкетирани като най-голяма полза се открояват възможностите за работа, които предоставя ЕС, докато поддържането на мира и укрепването на сигурността и подобряването на сътрудничеството между държавите членки остават на второ място, като всеки показател е с 29%.
Едновременно с това сред гражданите на ЕС съществува широк консенсус, че държавите членки на ЕС трябва да бъдат по-обединени, за да могат да се справят с настоящите глобални предизвикателства (89%), както и че Европейският съюз се нуждае от повече средства за справяне с предстоящите предизвикателства (76%). Данните за България са близки до средните за ЕС – 84% от анкетираните смятат, че Европа трябва да има единен подход и 73% смятат, че са необходими повече средства за справяне с предстоящите предизвикателства.
66% от европейските граждани искат Европейският съюз да поеме по-важна роля в защитата от глобални кризи и рискове за сигурността. Тази гледна точка е особено застъпена сред по-младите респонденти в проучването. На национално равнище резултатите за по-силна роля на ЕС варират от 87% в Швеция до 47% в Румъния и 44 % в Полша, като българските резултати са близо до средното ниво – 62%, заедно с тези на Хърватия (63%), Италия (63%), Унгария (63), Словакия (63%) и Франция (61%).
Данните са от проучване на Евробарометър за Европейския парламент от зимата на 2025 г., публикувано днес. То подчертава исторически нива на одобрение за членството в ЕС, свързани с мира и сигурността. Още за проучването – тук
Две трети от европейците искат ЕС да играе по-голяма роля при тяхната защита. Това е ясен призив за действие, на който ние ще отговорим. Европа трябва да бъде по-силна, за да могат нашите граждани да се чувстват по-сигурни. Европейският парламент ще гарантира, че всяко представено предложение е достатъчно смело и амбициозно, за да отговори на сериозното ниво на заплаха, пред което е изправена Европа. Европа трябва да ускори усилията си днес или рискува да бъде поразена утре, казва председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.