Държавата и Община Димитровград постигнаха споразумение за подялба собствеността на сградата на бившия партиен дом в града. Спогодбата бе утвърдена от Общинския съвет. 23 гласуваха За, 8 се въздържаха, против нямаше.
По въпроса бе свикана пресконференция преди около две седмици, на която се подчерта, въпросът със собствеността се точи повече от 20 години. Накратко, в средата на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ завежда иск за собственост върху цялата сграда на Бившия партиен дом. Следват разговори… за да се стигне до предложение от МРРБ и Министерството на правосъдието, за спогодбата. Тя се състои в това, че държавата, вече, не претендира за целия комплекс, а за частта касаеща квадратът, в който се намират Районен съд и Районна прокуратура. Другата част ще остане общинска собственост.
Не е ясно какъв би бил изходът от съдебния спор, ако Общината продължи да иска цялата собственост върху сградата, актувана като общинска собственост през 1995 г. Районният съд и Районната прокуратура в Димитровград отговарят на почти всички критерии, предвид реформиране на съдебната карта в България. Ако имаме проблем със сградата, има опасност Димитровград да остане без Районен съд, който да премине към Хасково, коментира председателят на Темида в Димитровград Иван Маринов.
Структурата на прокуратурата следва тази на съда. Ако няма съд, няма да има и прокуратура, продължи думите му председателят на държавното обвинение в града Атанас Палхутев.
Няма категорична сигурност, че след спогодбата двете институции ще останат на сегашното си място. Имам уверение от министъра на правосъдието Екатерина Захариева, че ще направи всичко възможно в тази посока. Важно е обаче, че решението за реформирането на съдебната карта е на Висшия съдебен съвет, заяви кметът Иво Димов.
Той подчерта, че има вариант Общината да продължи да се съди с Държавата, за да запази собствеността си. Това, според него, не е оправдано, защото дори собствеността да остане общинска, това ще стане ясно след дълго време, когато вече може да няма съд и прокуратура в Димитровград. Ако решението бъде в ущърб на местната власт, ще последват искове от собственици в сградата, които притежават помещения.