Тероризмът осъждан в религиозната общност, като цяло
На високо одобрение се радва Реджеп Ердоган сред българските мюсюлмани. Традиционно високо и нарастващо е и доверието към Турция, макар и с лек ръст на отрицателните мнения. Слаба е популярността и негативно отношението към Фетхуллах Гюлен и движението му „Хизмет“. Това се констатира в публикувано от „Алфа Рисърч“ проучване, представящо основни резултати от проект „Нагласи на мюсюлманите в България – 2016“.
Проектът включва представително проучване, осъществено от агенция „Алфа Рисърч”, с финансовата подкрепа на Фондация „Конрад Аденауер“ и качествено проучване, осъществено с подкрепата на Нов български университет.
Според изследването, с най-голямо доверие сред българските мюсюлмани се ползват световните лидери Ангела Меркел и Германия, следвани от Владимир Путин и Русия. Преобладаващо негативно е отношението към САЩ и тогавашния президент Барак Обама.
В общността се запазва нисък социален статус, стимулиращ преминаване от сезонна към постоянна семейна емиграция. Модерност и традиция съжителстват, с известно връщане към патриархалния модел на семейни отношения.
Ясно изразена е религиозната идентичност, особено сред най-бедните в гетата. Забелязва се ръст на религиозността сред най-младите, като фактор за него пребиваването в чужбина.
Въпреки придържането към исляма, ясно изразено е преимуществото на общочовешките, нерелигиозни, критерии за добро и зло. Запазват се добрите междуличностни отношения с християните, но се засилва междуособното обособяване.
В религиозната общност са ясно изразени нагласите, в полза на светското устройство на държавата. Висока е степента на неодобрение към терористични организации. Според изследването, сред мюсюлманите в България не съществуват радикални настроения. Не се изключва обаче опасността от попадане на отделни лица под влиянието на ислямизма и крайните му форми, но той не се поддържа от мнозинството на общността.
Още подробности за изследването – тук.