Историята на една от знаковите световни фотографии, бележеща края на Втората световна война
Преди 75 години Червеното знаме е поставено над Райхстага в Германия. В исторически план, различни са версиите кой пръв е развял флага. Най-вероятната от тях е, че на 30 април 1945 г. подполковник Михаил Минин, при щурма на Райхстага, успява да се изкачи пръв на покрива и от там да развее Червеното знаме на победата. Моментът е запечатан в една от най-знаковите фотографии от Втората световна война, ознаменуващ по символичен начин края на този чудовищен конфликт.
На 29 април 1945 г. се водят ожесточени боеве в района на Райхстага. Щурмът на сградата се води от 171-ва и 150-а Стрелкова дивизия. На 30 април отделни щурмови групи проникват в нея. Третият щурм се увенчава с успех и на различни части от сградата са издигнати три победни знамена, както и няколко неофициални.
Първото знаме е издигнато в 22,30 часа на 30 април от щурмовата група на капитан Владимир Маков, старши сержант Гази Загитов и Александър Лисименко, сержант Михаил Минин и Алексей Бобров. Второто е на групата на майор Михаил Бондар, а третото на групата на лейтенат Сергей Сорокин. По обяд на 1 май знамето от групата на капитан Маков е фотографирано от борда на самолет По-2. Снимката е на военния кореспондент Виктор Тьомин и обикаля световната преса. Същия ден е издигнато и официалното знаме на победата от групата на лейтенант Алексей Берест, сержант Михаил Егоров и младши сержант Мелитон Кантария. Събитието е снимано от кинохрониката и военния кореспондент Евгений Халдей.
Официалното знаме неизменно води ежегодния парад на победата на 9 май провеждан на Червения площад в Москва. Съхранява се като реликва в Централния музей на Въоръжените сили на Руската федерация.
Първите обаче са си първи и остават в историята, като такива. Михаил Минин, който пръв развява знамето, е роден на 29 юли 1922 г. в село Ванино, Псковска област, живял в Санкт Петербург и Псков. В началото Великата отечествена война се записва в опълчението. Воюва на Ленинградския фронт и участва в разкъсването на блокадата на Ленинград. След раняване и успешно лечение е фронтови артилерийски разузнавач. Служи в 136-та артилерийска бригада от 79-ти стрелкови корпус на 3-та ударна армия. Военно звание сержант. Включен е в състава на една от щурмовите групи, които имат задача да издигнат Знамето на победата над Райхстага…
Минин е представен за званието „Герой на Съветския съюз“, но е награден с Орден „Червено знаме“ (1945). След войната продължава да служи в Червената армия. Завършва Военно-инженерната академия „Валериан Куйбишев“ (Москва). Служи в ракетните войски със стратегическо предназначение. Пенсионира се с военно звание подполковник (1969). Награждаван е с Орден „Червена звезда“, Орден „Отечествена война“ II ст. и др. Почетен гражданин на град Псков.