На днешната дата преди 75 години е взето първото решение за строителството на новия град от страна на местната власт на село Раковски, около което в следващите години израства Димитровград. Символното й значение е причина от днес Исторически музей – Димитровград да стартира рубриката „На този ден преди 75 години“, информира институцията на фейсбук страницата си.
През 2022 г. се навършват 75 години от създаването на Димитровград. На 2.09.1947 г. с правителствен указ селата Раковски, Марийно и Черноконево са обединени в град, наречен Димитровград по името на тогавашния министър-председател Георги Димитров.
На 11.02.1947 г. се провежда голямо заседание на Временната общинска управа на с.Раковски, на което присъстват общински съветници, ръководители на партии и организации в селото, политически и стопански лица от Хасково и представители на населението.
Кметът Петър Ванчев информира, че Българският синдикат за производство на изкуствени торове и други химикали, по решение на правителството, „трябва да започне строеж на нов град, съвместно със село Раковски и заводи за изкуствени торове и други химикали”, в землището на селото, и моли „да се дадат даром на вечно ползване всички необходими му места за строежа на новия град и заводите, по закона за насърчаване на местната индустрия”.
След разисквания, заседанието взема решение да бъдат подарени както общинските места, влизащи в плана на града и на заводите, така също и частни земи, като собствениците им бъдат компенсирани. На свое заседание от месец март Торосиндиката с благодарност приема дара на общината и изказва готовност да съдейства на раковчани да доизградят общинския си театър.
Част от строителната площадка на завода и града са зеленчуковите градини на раковчани и черногоровци и през нея минава ж.п.линията София-Свиленград. Съвсем естество има и протести от страна на местните жители. Отнетите частните терени са заплатени или са заменени със земи на друго място. Така в началото на 1947 г. е решен въпросът с мястото на града и на завода, а именно – районът около ж.п линията София-Свиленград и покрай шосето за Хасково.
Текста подготви Николина Умурска, главен уредник, завеждаща отдел „Нова и най-нова история” в Историческия музей. Наскоро той стартира и още една рубрика – „Eдин музеен разказ за …“, в която всеки месец на страницата ще бъдат представяни любопитни истории за места, хора и събития, съхранени в музейните фондове…
Любопитно: Ако се вгледате добре в архивната снимка, в далечината ще откриете един от символите на Димитровград до днес – Водната кула