Заедно със служителите, ще направим този завод най-добрия в Европа, убеден Е Максим Заклецкий
Максим Заклецкий е директор на завода на „Язаки – България“ в Димитровград, който съвсем скоро ще заработи. Част е от Yazaki Corporation от шест месеца, но е в индустрията повече от 15 години. Имам привилегията да помогна за построяването на новия завод на „Язаки“ – лидер в производството на кабелни инсталации за автомобилостроенето, казва той.
- Г-н Заклецкий, обявихте официален старт на завода на „Язаки“ край Димитровград през август. Колко ще са служителите в началото и как ще се увеличават?
- Да, официалният старт ще е през август месец тази година. Скоро ще уточним и датата. В момента наемаме хора за новия завод – имаме нужда от около 100 човека, след това, до края на 2017 г. ще бъдем 860 и в средата на 2018 планираме да бъдем около 1300 човека. Ще достигнем пълния си капацитет след 2-3 години, като точните цифри можем да оповестим по-късно.
- В момента производството ви е в пилотния завод в Стара Загора. В Димитровград ще започне ли с откриването или ще е нужно малко повече време?
- Да, точно така, производството е в ход в Стара Загора. В предприятието в Димитровград, бих казал, ще започне още на следващия ден след като се преместим.
Производството в Димитровград стартира още с отварянето на завода. Интервютата продължават
- От миналото лято започнаха интервюта за работа в „Язаки“. Продължават ли те, кога, къде и какви са формите за кандидатстване?
- Използваме абсолютно целия ресурс, за да стигнем до хората, желаещи да започнат работа при нас – агенции, уебсайтове, бюра по труда. Държа да подчертая, че хората могат да кандидатстват и на място. Всеки понеделник, например, от 9 до 12 часа, сме в зала „Гроссето“ в Димитровград. Всеки вторник, в същия диапазон – в Бюрото по труда в Хасково. В сряда лавираме между бюрата по труда в Харманли и Гълъбово. Не забравяме Стара Загора. Представяне на фирмата правим и в Радиево, Меричлери…
- Какви документи са необходими за кандидатстване? Има ли специфични изисквания?
- Необходима е лична карта. Хубаво е кандидатите да имат подготвена и професионална автобиография – На място правим тестове. Провежда се интервю, задаваме различни въпроси, спрямо човека. Така разбираме какво точно търси, за да имаме насока какво да предложим.
Предлагаме страхотно обучение и интегрираме всеки служител в системата на „Язаки“
- Наши читатели се интересуват, ще се сключват ли договори със стипендианти – да подпомагате обучението на младежи, които после ще работят в завода?
- Да, вече имаме такива действащи програми. Повече детайли ще бъдат предоставени на по-късен етап.
- Трудно се набират кадри. Ще успеете ли?
- Наистина, трудно е, но нямаме друг избор, освен да бъдем успешни. Правим всичко възможно да сме конкурентноспособни на пазара и да привличаме кадри.
- Ще откроите ли конкретни позиции, върху които искате да насочите вниманието?
- В момента търсим хора, с технически опит, също с опит в инженерните науки и контрол на качеството. Понякога, мнозина изпитват нерешителност дали ще се впишат в голямата компания. Държа да подчертая, че предлагаме страхотни програми за обучение, след което интегрираме всеки наш служител в системата на „Язаки“.
- Да припомним, какво точно ще се произвежда?
- Нашият клиент е германската компания „Мерцедес Бенц“. Произвеждаме кабелни инсталации за леки автомобили.
Осигуряваме ред социални придобивки и увеличение на заплатите
- А какви са социалните придобивки за вашите служители?
- На всички наши служители осигуряваме столово хранене, облекло, обучение, безплатен транспорт от и до завода. Всеки месец получават ваучери за храна, специални подаръци за Коледа и Великден и много други. Напомням, също така, че по изключение, от юли тази година, има увеличение на заплатите за всички служители на „Язаки – България“. Следващото преразглеждане на възнагражденията ще бъде, както е по план, през януари 2018 г. Мога да ви уверя още веднъж, че ще бъдем конкурентноспособни на пазара.
- Имате ли информация, за Кръговото кръстовище, което трябва да се изгради до завода, между Хасково и Димитровград?
- Това съоръжение е много важно за сигурността на пътниците и комуникациите със завода. Проектът е под контрола на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ и Община Димитровград. В тесни връзки сме и с двете и правим всичко за да стане възможно най-скоро.
- И един въпрос в личен план, ако не възразявате. Как възприемате назначението си за директор на най-новото предприятие в Yazaki Corporation?
- За мен това е едновременно привилегия и предизвикателство. България е добро място за живеене и с голямото интернационално семейство на Язаки и нашето мото: „Един за всички и всички за един“, ние, заедно с нашите служители, ще направим този завод най-добрия в Европа.