Вестници, отпечатвани в първите години след основаването на Димитровград, дигитализира Градска библиотека „Пеньо Пенев“. Това стана по реализирания от институцията проект „Нови възможности за съхранение и достъп до културно-историческото наследство на Димитровград“. Партньори по него са Исторически музей – Димитровград и хасковската Регионална библиотека „Христо Смирненски“. Част от вестниците вече са качени на специално разработен сайт.
Проектът, реализиран по „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти“, е на обща стойност 25 160 лв., 20 910 лв. от които са от Национален фонд „Култура“. Той стартира преди малко повече от година, като основната дейност бе доставка и инсталация на специализиран скенер, даващ възможност за дигитализация на ценни издания и документи.
Този скенер бе дълго чакан и ни позволи да започнем дейностите по запазването на културно-историческото наследство, свързано най-вече с изграждането и развитието на Димитровград. С времето състоянието на изданията се влошава и бе много важно да започнем дигитализацията. Щастлива съм, че успяваме да го направим, сподели директорът на библиотеката Валентина Терзиева, представила осъществените дейности по проекта. За обучението на наши служители помогнаха колеги в библиотеката в Хасково, където разполагат с подобно оборудване, допълни тя.
По проекта бе заложено дигитализация на два основни ресурса от фондовете на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ и Историческия музей. В библиотеката избраха вестник „Строим Димитровград“ (1950-1951-1952 г.), в музея – вестник „Народен строител“ (1958 г.), както и документи от фонда. Може да ги разгледате в разработения сайт – digitlib.org. В него е заложено поле за търсене по ключова дума. То ще става все по-полезно с добавяне и на още издания и документи от фондовете.
Продължаваме дигитализацията. Идеята е абсолютно всички периодични издания, от най-старото до наши дни, които касаят Димитровград, да бъдат дигитализирани постепенно, допълни директорът на библиотеката Валентина Терзиева. Дигитализирани са вече вестник „Млада гвардия“ (1948 г.) и част от „Димитровградска правда“ (1953-1954 г.). По думите й, тези и други издания ще минат през специализиран софтуер, като връзка с дигитална библиотека, която тепърва започва да се създава.