От днес започват Великденските пости, продължаващи седем седмици и приключващи ден преди Великден, който тази година е на 5 май.
Често слушаме и говорим за Великия пост като за особен период от време в живота на Църквата: време на по-продължителни молитви, на многообразни самоограничения в различни сфери на живота, време на внимателно вглеждане в собственото духовно състояние.
Но за да не превърнем Великия пост в месец и половина трудна и безсмислена диета, а да го преминем в присъствието на Господа и Неговите ученици, редно е да се придържаме към някои важни правила. Това пишат от Българската православна и посочват десет от тях.
1. Винаги се радвайте!
„Винаги се радвайте. Непрестанно се молете. За всичко благодарете“ (1Сол.5:16-18). Този мъдър съвет на апостола е най-актуален, особено през великопостните дни.
2. Непрестанно се молете!
Не можем, естествено, всички да достигаме исихастки нива на постничество, но си заслужава да се доближим поне с няколко крачки по-напред до идеалния образец. Добре е да отделим за молитви повече време от обичайното.
3. Храмовата молитва
Битови проблеми, улични задръствания, градски шум – цялата тази суета ни докарва до ужасно изтощение, даже и да успеем през поста някак да се организираме така, че да поемаме само подходяща храна, да изпълняваме в пълнота молитвеното си правило, да носим неуморно молитва в сърцето си. Тук идва възможността да почерпим помощ от храмовата молитва.
4. „Отвори ми вратите на покаянието, Животодателю!“
Всички знаем добре: постът е нужен не на Бога, а на нас. Великият пост се състои от две части: Четиридесетница и Страстна седмица. Първата – това е време за покаяние, втората – време за очищение и подготовка за Пасха.
5. Следете за здравословното си състояние!
Да не пропуснем и здравето. Ако по време на поста почувствате някакви проблеми със здравословното си състояние, трябва веднага да го споделите с духовника си и да обсъдите каква да бъде разумната степен на въздържание.
6. Гледай само в своята паничка!
„Тщеславен съм, когато постя, но когато нарушавам поста, за да скрия от хората своето въздържание, пак съм тщеславен, считайки себе си мъдър“, казва със скръб преп. Иоан Лествичник в своята „Лествица“ (Стъпало 22). „Тщеславието в постенето“ е видимо опасно и върви ръка за ръка с осъждането.
7. „Не само с хляб ще живее човек…“
Добре известното продължение на горепосочения цитат: „…но с всяко слово, което излиза от Божиите уста“ (срв. Мат.4:4) – идеално се вписва във великопостния период, защото през тези дни трябва да отделяме особено внимание на четенето на Библията – Словото Божие.
8. Не отлагайте да вършите добро
Добре е да съчетаем намаляването на интереса към чуждата паничка с увеличаване на интереса ни към ближните като цяло. Съсредоточаването върху личното духовно състояние не бива да се превръща в равнодушие към хората около нас. Постът трябва да ни подпомага да укрепваме у себе си следните добродетели: любов към Бога и любов към ближния.
9. Човеколюбие без човекоугодие
Доброто отношение към ближния понякога ни обръща в една крайно неприятна посока: човекоугодието. По принцип в подобен случай изобщо не става дума за добро отношение към ближния – имаме просто проява на слабохарактерност и зависимост от мнението на околните. През Великия пост наблюдаваме особено голяма ескалация именно на тази страст.
10. Следвайте Христос
Накрая ще споменем най-главното правило през Великия пост: да помним защо съществува той. Великият пост – това е време на активна и съсредоточена подготовка за Светлото Христово Възкресение. И то подготовка на дело: ще се потрудим заедно с Господ да изкараме четиридесет дни в пост и заедно с Господ ще отидем на гроба на Лазар; заедно с Господ ще влезем в Йерусалим и ще Го слушаме в Храма; ще се причастим заедно с Апостолите на Неговата трапеза по време на Тайната вечеря; ще Го последваме в кръстния Му път; заедно с Божията Майка и любимият Христов апостол, Иоан, ще излеем своята скръб на Голгота…