Международният ден на щастието се отбелязва на 20 март, провъзгласен с резолюция на общото събрание на ООН от 2012 г.
Общо 50 процента от нашето щастие се определя от гените, които носим, 40 процента – от нещата, които правим, и 10 процента – от обстоятелствата в живота ни, каза в разговор с БТА за връзката между щастието и гените, и вирусите, и за днешния ден на щастието проф. д-р Радостина Александрова, от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките (БАН).
Основните молекули на щастието са серотонин, допамин, ендорфини, окситоцин и кортизол. Ефектите им варират от повишаване на удоволствието и удовлетворението до контролиране на стреса и безпокойството. Съвсем очаквано, те са главно от групата на невротрансмитерите, които, както подсказва и името им, осъществяват комуникацията между клетките на нервната система, обясни проф. Александрова, която е вирусолог и биолог.
Допаминът и серотонинът имат важно значение за положителното настроение и емоциите. Серотонинът се асоциира с щастието и спокойствието, а допаминът с наградата (получаване на нещо повече от очакваното) и мотивацията. Ако ни изненадат приятно с парче шоколад, нивата ни на допамин ще се повишат, докато го хапваме. Когато обаче получаването му не е неочаквано (защото в бюрото си имаме цяла кутия с това лакомство), допаминовият ни отговор може да е по-нисък.
Окситоцинът ни помага да се чувстваме обичани и свързани с другите. Наричат го „химикалът на любовта“, тъй като се освобождава по време на прегръдки и целувки.
Ендорфините са естествени болкоуспокояващи. Те повишават градуса на настроението, отделят се, когато се смеем, слушаме музика, правим секс или ядем шоколад, извор са на еуфория. Кортизолът изпълнява ключова роля в управлението на стреса и аномалии в секрецията му се свързват с депресия и тревожност, поясни проф. Александрова, целият разговор с която може да проследите на страницата на БТА.
Финландия остава за седма поредна година най-щастливата страна, сочи публикуваният днес Световен доклад на щастието, създаден с подкрепата на ООН, предаде АФП, цитирана от БНР.
Скандинавските страни запазват местата си в топ 10, като след Финландия се нареждат Дания, Исландия и Швеция.
Афганистан, в който през 2021 г. талибаните се върнаха на власт, остава на дъното на класацията, която включва 143 държави.
България е на 81-мо място, като в миналогодишния доклад бе на 77-о.
За първи път от публикуването на доклада, което започва преди повече от десетилетие, САЩ и Германия не са сред 20-те най-щастливи нации и се нареждат съответно на 23-то и 24-то място.
За сметка на това Коста Рика и Кувейт влизат при двайсетте първи страни в класацията, под номер 12 и 13.
„В топ 10 само Нидерландия и Австралия имат население над 15 млн. души, а в топ 20 само Канада и Великобритания са с над 30 млн. жители“, е един от основните изводи в доклада.