„Днес правим решителна стъпка за връщане на контрола върху нашите граници в ръцете на държавата“. Това заяви премиерът акад. Николай Денков при откриването на Държавната лаборатория за изследване на пестициди на ГКПП „Капитан Андреево“.
„Осигуряваме плодове и зеленчуци за нашите деца, за нашите граждани, които са безопасни и които няма да навредят на тяхното здраве“, посочи премиерът. Същевременно се премахва и възможността за нелоялна конкуренция от производители от трети държави, които могат да използват пестициди и хербициди, забранени в Европейския съюз. Също така се елиминира възможността заради занижен контрол в България да влизат забранени стоки. „Работим по това да осигурим рентгенови машини, с които да можем да проверяваме всички камиони максимално бързо, за да сме сигурни, че през тях не влизат рискови стоки и в тях не се крият мигранти“, добави акад. Денков.
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев от своя страна заяви, че с тази лаборатория се постига изключително голям ефект за трафика и за времето, което също е ценен ресурс. „Чакащите камиони по 2 дни вече ще изчакват само необходимото технологично време, за да излязат пробите, което е около 5-6 часа“, посочи още министър Вътев.
Със заработването на лабораторията окончателно се утвърждава държавният контрол върху храните, които влизат в България. ГКПП „Капитан Андреево“ е първият вход на вноса на пратки и стоки на пресни плодове и зеленчуци с произход трети страни за Европейския съюз, което налага спазване изискванията на европейското законодателство. Tам дълги години фитосанитарният контрол бе осъществяван от частна фирма.
Инвестицията е на стойност 2 милиона лева, а средствата са осигурени от държавния бюджет. С тези пари цялостно е реновирана сградата и помещенията са оборудвани с необходимите лабораторни съоръжения.
Малко по-рано днес изпълнителният директор на Фронтекс Ханс Лейтенс посети за първи път българо-турската граница, където министърът на вътрешните работи Калин Стоянов го запозна с организацията и изпълняваните задачи по охрана на българо-турската граница.
България има много важна роля в охрана на външната граница на ЕС, посочи изпълнителният директор на Фронтекс. Той увери, че от началото на следващия месец агенцията изпраща между 500 и 600 свои служители специално на тази граница, които ще работят заедно с българските гранични полицаи. Ханс Лейтенс заяви категоричната си позиция – „България е много важен партньор за нас, без България не можем да пазим външните граници на ЕС. Това е важно не само за страната ви, но и за целия ЕС“.
Междувременно, на кратка церемония министър Калин Стоянов обяви официалното възстановяване на Гранично полицейско управление – Болярово. Той припомни, че закриването на управлението бе извършено преди две години, когато под предлог структурни промени бяха закрити множество гранични управления, групи за охрана на държавната граница, както и няколко погранични районни управления.